Pieczony boczek domowej roboty jest naszym ulubionym dodatkiem do kanapek. Najczęściej nacieramy go przed pieczeniem solą, czosnkiem, majerankiem i musztardą, jak w tym przepisie, a czasem wkładamy do solanki, w której moczy się przez osiem godzin, razem z ziołami i przyprawami. Następnie jest pieczony tak, by miał soczysty środek i chrupiącą skórkę. Tak, do pieczenia warto wybrać boczek ze skórą, właśnie dla tej chrupiącej, pieczonej skórki. Pieczony boczek z solanki wychodzi bardzo miękki i soczysty, nawet po wystygnięciu, na drugi i trzeci dzień. Jest świetnym dodatkiem do chleba i dobrze smakuje posmarowany odrobiną ostrej musztardy. Po wyjęciu z solanki boczek osuszamy, np. przy pomocy ręcznika papierowego lub zostawiamy do osuszenia na kratce, następnie ostrym nożem nacinamy skórkę w paski, posypujemy solą gruboziarnistą lub w płatkach i pieczemy, aż będzie idealnie miękki. Najtrudniejsze jest dla mnie oczekiwanie, aż taki świeżutki pieczony boczek wystygnie wystarczająco, by móc go spróbować.
Pieczony boczek z solanki
- 1 kg boczku, równomiernie przerośniętego, ze skórą
- sól gruboziarnista lub w płatkach, do posypania
solanka do mięsa:
- 1 litr wody
- 50 g (3 łyżki) soli kamiennej, niejodowanej
- 30 g (2 łyżki) miodu lub cukru
- 6 liści laurowych
- 5 ząbków czosnku, w łupinach, lekko zmiażdżonych
- 2 łyżeczki ziaren pieprzu
- 1 łyżeczka majeranku (suszonego)
- 1 gałązka naci selera
- 4-6 gałązek natki pietruszki
- opcjonalnie: 4-5 gałązek naci marchwi
Wszystkie składniki solanki zagotuj, mieszając, żeby sól się rozpuściła. Odstaw do całkowitego ostudzenia.
Boczek włóż do pojemnika odpowiedniej wielkości (oprócz boczku musi pomieścić solankę) i zalej zimną solanką – powinna dobrze przykrywać boczek. Odstaw do lodówki na 8 godzin. Po tym czasie wyjmij boczek, osusz go dobrze. Solankę wylej. Ostrym nożem ponacinaj skórę na boczku w cienkie paski. Posyp lekko grubą solą lub solą w płatkach.
Boczek połóż na ruszcie, skórą do góry, Piecz w 180ºC, aż mięso będzie bardzo miękkie, a skórka rumiana, 1½-2 godziny.
Krój na plastry po przestudzeniu.
Boczek moczony prze 8 godzin w solance z tego przepisu wychodzi raczej delikatny, jeśli chodzi o słoność. Jeśli lubisz bardziej słony, dodaj więcej soli lub trzymaj go dłużej w solance.
uwielbiam:)
My też 🙂
schab się nada zamiast boczku?
Ala, jak najbardziej możesz namoczyć schab w solance i potem go upiec. Możesz wykorzystać taką solankę, jak do boczku, albo tę z przepisu na schab z figami:
https://www.magazynkuchenny.com/schab-nadziewany-figami/
Ciekawy przepis 🙂 Do wykorzystania, koniecznie!
Polecam 🙂
Witaj. Promujemy przepisy blogerów. Może zechcesz dodać swojego bloga do naszego Katalogu Smaków? Serdecznie zapraszamy do rejestracji: http://katalogsmakow.pl
Dziękuję za propozycję 🙂
To musi by c pyszne
Jest 🙂
Nie piekłam nigdy boczku z solanki. Na pewno zrobię, takiego smaka mi narobiłaś!
A to się cieszę 🙂
Wspaniały przepis na boczek i ta solanka także rewelacyjnie sprawdza się przy karkówce… Karkówkę piekłem nieco inaczej…. czyli w rękawie… tak jak dotychczas to robiłem.
Mam pytanie… czy to jest normalne przy boczku pieczonym na ruszczcie w/g tego przepisu, że skórka (ale też i przeciwna do niej strona) na rogach jest spieczona na maksa, bo bokach mniej, a w środku jest miękka… Bo na logikę tak to powinno wyjść… Ale wydaje mi się, że lepiej by było jednak, gdyby to opiekało się równo… Czyżbym coś przeoczył?
SergZ, skórka na boczku powinna się przypiec równomiernie, jeśli się tak nie przypieka, to problem może tkwić w piekarniku. Jeśli piekanik nie piecze równo, warto boczek obrócić w trakcie pieczenia, nawet kilka razy.
A można upiec tradycyjnie w rękawie?
Tak, oczywiście można, ale i bez rękawa będzie soczysty.
Witam:) przepis brzmi bardzo smacznie… ale mam pytanie techniczne- jak boczek piecze sie na ruszcie to kapie z niego tluszcz-co podstawic pod spod, zeby nie pobrudzic piekarnika? Pusta blaszke? Blaszke wypelniona woda?
Ruszt stawiam na pustej blasze, a potem zlewam z niej wytopiony tłuszcz i mam dodatkowo trochę smacznego smalczyku 🙂
Moge uzyc soli peklowej ?
Zwykła zupełnie wystarczy, boczek jest do zjedzenia „na teraz”, po upieczeniu.
Właśnie upiekłam boczek z tego przepisu i jest po prostu pyszny , mięciutki, skórka chrupka po prostu rewelacja . Dziękuję za przepis dodaje do ulubionych
Ogromnie się cieszę 🙂