Skip to main content

Pieczona kaczka z jabłkami

By 17 grudnia, 201220 stycznia, 2018Boże Narodzenie, drób, kuchnia polska, Kuchnie świata, Obiady, Okazje

Dobrze być blogerem kulinarnym. Zamiast czekać do 25. grudnia, świąteczną ucztę zrobiłam sobie dobre dwa tygodnie wcześniej. W tym roku, w ramach przygotowań do Bożego Narodzenia na naszym stole pojawił się jeden z najbardziej polskich obiadów – pieczona kaczka z jabłkami, ziemniakami oraz duszoną czerwoną kapustą. To jeden z moich ulubionych sposobów na kaczkę, a nie jadłam takiej, ho, ho, całe lata. Ale, jeśli wszystko pójdzie po mojej myśli, zjem ją ponownie już niedługo!

Zobacz też przepis na kaczkę nadziewaną z żurawiną

kaczka pieczona z jablkami przepis

Pieczona kaczka z jabłkami

4 porcje

  • 1 kaczka, o wadze około 2 kg
  • 3 ząbki czosnku, posiekane
  • 2 łyżeczki soli
  • 1,5 łyżki majeranku + 1 łyżeczka
  • 2 duże jabłka, kwaskowate, ze skórką, pokrojone na spore kawałki
  • 2 duże cebule, pokrojone na spore kawałki
  • dodatkowo: długie wykałaczki, sznurek kuchenny

do podania:

  • 2 duże jabłka, obrane, pokrojone w ósemki, gniazda nasienne wydrążone
  • 4 duże ziemniaki, obrane, pokrojone na ćwiartki lub ósemki
  • duszona czerwona kapusta

Sprawioną kaczkę umyj, osusz. Sprawdź, czy nie ma pozostałości piór. Odetnij jej szyję i końcówki skrzydełek. Czosnek rozetrzyj z łyżeczką soli i wymieszaj z 1,5 łyżki majeranku. Połową pasty czosnkowej natrzyj środek kaczki,  drugą połowę wymieszaj z jabłkami i cebulą. Jabłkami z cebulą nadziej środek ptaka. Otwór zepnij za pomocą wykałaczek, dla dodatkowego zabezpiecznia przepleć wokół nich sznurek kuchenny i zwiąż go mocno (patrz: zdjęcie). Natrzyj kaczkę z wierzchu dodatkową łyżeczką soli wymieszaną z łyżeczką majeranku i ułóż w odpwiednio dużym naczyniu. Jeśli po nadziewaniu zostało trochę jabłek i cebuli, obłóż nimi kaczkę. Odstaw ją na przynajmniej dwie godziny lub, jeszcze lepiej, na noc.

kaczka-pieczona przygotowanie

Rozgrzej piekarnik do 180ºC.

Na dość głębokiej blasze lub brytfannie (będzie się w niej zbierał tłuszcz wytapiający się z kaczki) połóż ruszt i na nim umieść kaczkę. Na blachę dorzuć dodatkowe jabłka i cebulę, którymi obłożona była kaczka w czasie marynowania. Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz do miękkości, przez około 2 godziny. Gdyby wierzch kaczki zaczął się za mocno przypiekać, przykryj go kawałkiem folii aluminiowej. Od czasu do czasu możesz kaczkę wyjąć, zlać z blachy wytopiony tłuszcz i odrobiną posmarować kaczkę.

Ziemniaki wyłóż na blachę lub do żaroodpornego naczynia, posól lekko, wymieszaj z odrobiną tłuszczu wytopionego z kaczki. Około pół godziny przed końcem pieczenia kaczki, wstaw je do tego samego piekarnika.

Upieczoną, rumianą kaczkę wyjmij z piekarnika, odstaw na kwadrans, żeby „odpoczęła”. W tym czasie na patelni, na wytopionym z kaczki tłuszczu, zrumień obrane, świeże jabłka* oraz ziemiaki, które piekły się z kaczką.

Kaczkę, w całości lub już pokrojoną, podawaj ze zrumienionymi jabłkami, ziemniakami oraz duszoną kapustą.

kaczka pieczona z jablkami

* Jabłka z którymi kaczka się piekła, moim zdaniem, nie nadają się do podania na stół, ponieważ straciły już i fason, i smak (za to zyskała go kaczka). Dlatego do podania z kaczką podsmażam nowe.

8 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny