Skip to main content

Pesto selerowo-jabłkowe

By 19 września, 201211 stycznia, 2018dipy i hummusy, Małe dania, Okazje, Sylwester i karnawał

Przerabiam ostatnio jabłka z takim impetem, że siłą rzeczy zostaję ze stertą jabłkowych obierek, bo prawie każdy przepis woła o obrane owoce. Obierki i inne jedzeniowe resztki wędrują u nas co prawda do pojemnika na kompost – przed każdym większym budynkiem mieszkalnym stoją takowe – więc tak naprawdę się nie marnują. Niby można z nich zrobić kompot, ale… Ale tym razem postawiłam przed sobą większe wyzwanie – znaleźć zastosowanie dla świeżych jabłkowych skórek.

W lodówce miałam selera łodygowego, dość obficie ulistnionego. W szafce pałętała się garstka włoskich orzechów. Waldorf? Tak, ale nie sałatka, tylko pesto! Tym bardziej, że mogłam w nim zużyć ostatki sera pecorino. Efekt przerósł moje najśmielsze oczekiwania i myślę, że odtąd jabłka będę obierać tylko po to, żeby zrobić to pesto.

MK-pesto-selerowo-jablkowe

Pesto z liści selera i jabłkowych skórek
pesto selerowo-jabłkowe

wychodzi mniej więcej 1 szklanka

  • 1 ząbek czosnku, posiekany
  • 1/4 szklanki orzechów włoskich, lekko uprażonych i posiekanych
  • skórka z 2 zielonych jabłek, drobno posiekana
  • 1 szklanka liści selera łodygowego, posiekanych
  • 1/2 szklanki oliwy
  • 60-80 g sera pecorino lub parmezanu, świeżego, bardzo drobno startego

Do moździerza, dość dużego, włóż czosnek, dodaj orzechy włoskie, skórkę z jabłek i łyżkę oliwy. Ucieraj, aż skłądniki się z grubsza połączą. Dodawaj partiami liście selera oraz oliwę i cały czas ucieraj. Gdy składniki połączą się w miarę jednolitą pastę, dodaj drobno starty ser i wszystko wymieszaj. Jeśli trzeba, dodaj trochę soli do smaku, ale słoność sera powinna wystarczyć.

Przechowuj w lodówce.

Wersja dla zmotoryzowanych: czosnek, orzechy, skórkę jabłkową i liście selera posiekaj w malakserze. Dolej oliwę, zmiksuj. Dosyp stary ser, zmiksuj na pastę.

***

Pesto możesz podać do pieczonego kurczaka, jako dip do warzywnych lub chipsów. Świetnie smakuje w połączeniu z ziemniakami.

Kurczak pieczony i selerowe pesto

 

Save

24 komentarze

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny