Skip to main content

Ogórkowa sałatka z imbirem

Ta chińszczyzna jest nieskomplikowana, jej przygotowanie nie wymaga lat treningów, a i składniki powinny być dostępne w każdym większym supermarkecie. Przepis znalazłam w Saveur, wymieniony jako część większego chińskiego menu. W przypisach zapewniano, że ogórkowa sałatka z imbirem będzie pasowała zarówno do chińskich, jak i zachodnich dań. Rzeczywiście, łatwo mogę ją sobie wyobrazić w roli dodatku do mięs grillowanych w polskich ogródkach.

Sałatka jest chrupiąca i przyjemnie orzeźwia. Połowę zjadłam zanim jeszcze zdążyła podgrzać się duszona wołowina, do której ją zrobiłam. Chińczycy twierdzą, że ogórek ochładza organizm, jest to więc idealny dodatek do letniego obiadu.

Ta ilość sałatki określona była na 4 porcje, ale należy pamiętać, że chiński posiłek składa się zwykle z większej ilości potraw. Na europejskim stole starczy jej raczej dla dwóch osób. Jedyna modyfikacja jaką wprowdziłam do przepisu, to zmniejszenie ilości soli. Ogórki macerowane w dwóch łyżeczkach soli, wyszły mi nieco za słone, pomimo przepłukania ich. Sałatkę zawsze można będzie dosolić do smaku przed podaniem.

Ogórkowa sałatka z imbirem po chińsku

Ogórkowa sałatka z imbirem

2-4 porcje

  • 2 długie ogórki lub 4 krótkie
  • 1 łyżeczka soli morskiej + ewentualnie trochę, do doprawienia
  • 2-3 cm kawałek świeżego imbiru
  • 1 łyżka cukru
  • 11/2 łyżki octu ryżowego (najlepiej z wina ryżowego)
  • 1 łyżeczka oleju sezamowego
  • 2 ząbki czosnku, drobno posiekane

Umyte ogórki pokrój, razem ze skórką, na niegrube kawałki o długości ok. 5 cm, nadające się do jedzenia pałeczkami. Włóż do miseczki, wymieszaj z łyżeczką soli i odstaw na godzinę, żeby puściły sok i nieco zmiękły.

Gdy ogórki będą się macerować, obierz imbir i pokrój go cienko w zapałkę.

Po godzinie opłucz ogórki pod bieżącą wodą, odciśnij w dłoniach i dosusz je czystą ściereczką lub papierowym ręcznikiem.

Wymieszaj cukier, ocet ryżowy, olej sezamowy i drobno posiekany czosnek. Połącz z ogórkami oraz imbirem. Odstaw sałatkę do przegryzienia, na 15 minut. Przed podaniem spróbuj, czy nie wymaga dosolenia.

 

***
Przepis dodaję do akcji Kuchnia Chińska 
prowadzonej przez Pannę Malwinnę
(Kuchnia chińska 2012-ZAPROSZENIE
***

 

Jeśli ktoś potrzebowałby korepetycji odnośnie posługiwania się pałeczkami lub zachowania przy chińskim stole, zapraszam do przeczytania mojego artukułu w Pinezce:

Przy okrągłym stole (kliknij, żeby przeczytać artykuł)

8 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny