Skip to main content

Naleśniki gryczane z mąki pełnoziarnistej (bezglutenowe)

By 22 lutego, 201710 stycznia, 2018podstawowe przepisy, Pomocnik kuchenny

Naleśniki gryczane, zrobione na bazie mąki gryczanej pełnoziarnistej, bez dodatku mąki pszennej, a więc bezglutenowe. Naleśniki gryczane mają charakterystyczny, orzechowy posmak i ciemny kolor. Pasują do nich idealnie wszelkie wytrawne nadzienia – warzywne, grzybowe i mięsne, ale smakowały nam również w słodkiej wersji. Robimy je tak, jak zwykłe naleśniki, miksując wodę i mleko z jajkami, niewielką ilością tłuszczu oraz mąką, w tym wypadku oczywiście gryczaną. Ciasto do tych nalesników powinno być dość lejące, żeby ładnie rozprowadzało się po patelni, a naleśniki nie wyszły za grube. Jeśli  więc ciasto zgęstniałoby za bardzo w trakcie „odpoczywania” – po zmiksowaniu odstawiamy je bowiem na godzinę – należy rozrzedzić je nieco wodą.

Naleśniki gryczane bezglutenowe - przepis podstawowy

Naleśniki gryczane
z mąki pełnoziarnistej, bezglutenowe

na 8-10 naleśników

  • ¾ szklanki wody (lub więcej, w razie potrzeby)
  • ½ szklanki mleka
  • 2 jajka
  • 3 łyżki masła, stopionego i przestudzonego
  • ¼ łyżeczki soli
  • ¾ szklanki (130 g) mąki gryczanej pełnoziarnistej
  • tłuszcz do smażenia

Zmiksuj razem wodę, mleko, jajka, rozpuszczone i przestudzone masło oraz sól. Dodawaj stopniowo mąkę gryczaną, po kilka łyżek i miksuj dalej, kilka minut, aż powstanie gładkie ciasto. Odstaw na godzinę, w temperaturze pokojowej, następnie zmiksuj krótko raz jeszcze. Gdyby ciasto zgęstniało, dolej w czasie miksowania łyżkę lub dwie wody.

Odmierzaj po ok. ¼ szklanki ciasta i smaż cienkie naleśniki, na niedużym ogniu, na lekko posmarowanej tłuszczem patelni (u  mnie 20 cm).

Jeśli nie zużyjesz naleśników od razu, trzymaj je przykryte folią spożywczą. Wstaw do lodówki, jeśli nie zjesz ich tego samego dnia.

Save

Save

Save

6 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny