Skip to main content

Masala chai latte

By 6 stycznia, 201418 lutego, 2018kuchnia azjatycka, Kuchnie świata, Napoje, Okazje, Walentynki

Co prawda filiżanką dobrej kawy nie pogardzę, ale tak naprawdę od kawy wolę herbatę. Co ja mówię, wolę. Herbatę pijam przecież litrami i to we wszelkich odmianach, kolorach i postaciach! Ba, nie tak dawno, bo zaledwie parę lat temu przekonałam się nawet do herbaty z mlekiem (więcej na ten temat przeczytacie tutaj), choć zwykłą bawarkę nadal omijam szerokim łukiem. Co innego jeśłi chodzi o aromatyzowane herbaty, na czele z masala chai,  którą zimą często zamawiam zamiast kawy. A jeszcze chętniej wypiję wersję z mleczną pianką, czyli masala chai latte.

O tym, że zrobienie mieszanki do masala chai jest bardzo proste pisałam w porzednim poście, ale i w parzeniu jej nie ma nic trudnego. Sposobów na to jest kilka, na przykład w samej wodzie lub w wodzie z mlekiem, z dodatkiem cukru lub bez. Ja lubię słodką, a nawet bardzo słodką i dość mocną. I najchętniej z pianką.

chai-latte

Masala chai latte

2 porcje

  • 1 szklanka wody
  • 1 łyżka masala chai
  • 2-3 łyżki ciemnego brązowego cukru (lub do smaku)
  • opcjonalnie: plasterek świeżego imbiru
  • 1 szklanka mleka
  • dodatkowo: spieniacz do mleka

Wodę wlej do niewielkiego garnka, dosyp mieszankę masala chai, jeśli chcesz dodaj też świeży imbir i bardzo powoli doprowadź do wrzenia. Po zagotowaniu zdejmij z ognia i odstaw na kilka minut, o ile lubisz mocną herbatę. W miedzyczasie podgrzej i spień mleko.

Zaparzoną herbatę przelej do szklanek, przecedzając ją przez gęste sitko. Uzupełnij gorącym mlekiem. Na wierzch wyłóż mleczną piankę.

Uwagi:

Chai masala może być parzona w samej wodzie i potem mieszana z mlekiem, albo od razu w wodzie z dodatkiem mleka.

Jeśli wolisz słabszy napar, przecedź herbatę od razu po zagotowaniu.

***

Jeśli nie przepadasz za herbatami z mlekiem (co dobrze rozumiem), a chcesz się rozgrzać aromatyczna korzenną herbatą, wypróbuj nasz przepis na zimową herbatę z syropem korzennym (klik).

 

Save

6 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny