Skip to main content

Marynowana feta w oliwie z ziołami i czosnkiem

By 22 lipca, 201615 stycznia, 2018Małe dania, Okazje, przekąski-zakąski, Sylwester i karnawał

Latem jemy całkiem dużo fety, co się chyba da zauważyć w naszych przepisach. A to posypiemy nią jakieś danie, choćby ostatnio zapiekane nadziewane papryki, a to dodamy do jednej, czy drugiej sałatki, z naszą ukochaną sałatką grecką na czele. Albo po prostu zjemy ją z pieczywem i oliwą, ale to dopiero po uprzednim zamarynowaniu jej z przyprawami. Taka marynowana feta z ziołami, przyprawami i czosnkiem jest przepyszna, szczególnie rozgnieciona widelcem, podana na jeszcze ciepłym kawałku pieczywa. Fetę warto zostawić do zamarynowania w oliwie przynajmniej na jedną dobę, a potem już można pałaszować. Jeśli postoi dłużej, będzie jeszcze lepsza.

Jeśli nie zjecie całej oliwy w której marynowała się feta, możecie jej użyć jako aromatycznej bazy do sosów sałatkowych.

marynowana feta w oliwie z ziołami i czosnkiem

Marynowana feta z ziołami i czosnkiem

4 porcje na przekąskę

  • 1 opakowanie fety (ok. 250 g)
  • ok. ¾ szklanki oliwy
  • 2 liście laurowe
  • 2 gałązki rozmarynu
  • 10 listków mięty
  • 2 ząbki czosnku
  • opcjonalnie: ¼ łyżeczki pasty adżika, harissy lub chili w płatkach
  • opcjonalnie: skórka starta z cytryny, do smaku

Fetę pokrój na 6-8 kawałków i umieść w niezbyt dużym, zamykanym pojemniku.

Oliwę podgrzej razem z przyprawami do około 60ºC. Odstaw na 10-15 minut. Jeśli dodajesz adżikę lub harissę, rozprowadź je najpierw z niedużą ilością oliwy, następnie dodaj do reszty. Lekko przestudzoną oliwą, razem z wszystkimi przyprawami, zalej fetę, przykryj szczelnie i zostaw na 24 godziny w temperaturze pokojowej.

Wyjmuj po kawałku fety z oliwy i zjadaj z pieczywem, np. bagietką lub ciabattą lub dodawaj do sałatek.

Oliwa powinna zakryć fetę z lekkim zapasem. W zależności od wielkości pojemnika, możesz potrzebować trochę mniej lub trochę więcej oliwy.

Spróbuj własnych kombinacji ziół i przypraw do zamarynowania fety. Dodatek ostrych przypraw (pasty harissa, adżiki lub chili w płatkach) jest opcjonalny, ale nam bardzo smakuje feta w takiej lekko pikantnej wersji.

Inną wersję marynowanej fety, na szybko, znajdziesz w >tym przepisie na grecką sałatkę<.

Save

Save

Save

4 komentarze

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny