Skip to main content

Makaron ze szparagami, pomidorami i bazylią

By 19 maja, 201518 lutego, 2018makarony, pierogi, kluski, Obiady

Makaron garganelli ze szaragowymi główkami, który posłużył za dodatek do zupy z białych szparagów, tak nam zasmakował, że postanowiliśmy zrobić z niego pełen obiad. Makaron ze szparagami uzupełniliśmy o dwa pomidory i garść listków bazylii, która, choć to sklepowy krzaczek, przeznaczony do szybkiego zjedzenia, a nie do uprawy, całkiem ładnie nam rośnie.

W przepisie podaję składniki na jedną porcję, ponieważ są łatwe do zapamiętania i dają się one szybko przeliczyć na dowolną ilość osób. Prosto i łatwo możecie zrobić porcję pojedynczą, podwójną, albo familijną, na duży półmisek. W tym ostatnim wypadku koniecznie wyznaczcie pomocników do obierania szparagów!

makaron-ze-szparagami

Makaron ze szparagami, pomidorami i bazylią

na 1 porcję

  • 5 szparagów zielonych
  • 5 szparagów białych
  • 1 szklanka suchego makaronu garganelli (lub innego krótkiego)
  • 1 łyżka oliwy
  • 1 nieduży pomidor, bez skórki, pokrojony w grubą kostkę
  • ¼ szklanki bulionu z kurczaka
  • ¼ szklanki świeżo startego parmezanu
  • 5-6 listków bazylii
  • świeżo mielony pieprz

Szparagi obierz ze skórki, odkrój 10 cm z główką (końcówki odłóż na zupę szparagową). Wrzuć je na osoloną, gotującą się wodę i gotuj na półtwardo 1-3 minuty w zależności od grubości. Wyłóż na sitko, przelej zimną wodą. W tej samej wodzie ugotuj makaron według czasu na opakowaniu. Przełóż na sitko i przelej zimną wodą.

Na patelni rozgrzej oliwę, przesmaż na niej makaron i szparagi, 1-2 minuty. Dodaj pokrojone pomidory oraz bulion, zwiększ ogień do maksimum i gotuj, mieszając, aż bulion odparuje, 2-3 minuty. Wymieszaj na patelni z połową parmezanu, następnie przełóż na półmisek i posyp resztą parmezanu, listkami bazylii oraz świeżo mielonym pieprzem.

Gotując szparagi zwróć uwagę na ich grubość. Cienkie gotuj bardzo krótko, około minuty, grube dłużej, około 3 minut. Odłożone końcówki szparagów możesz zużyć w ciągu kilku dni do ugotowania zupy szparagowej, na przykład takiej z migdałami, lub zamrozić je na później.

Gotowanie makaronu w wodzie po szparagach dosmacza go, tak samo, jak dolanie bulionu, gdy makaron jest już na patelni. Możesz użyć bulionu z kurczaka lub warzywnego, albo po prostu więcej wody, w której gotowały się szparagi i makaron.

8 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny