Skip to main content

Makaron z suszonymi pomidorami i masłem

By 29 kwietnia, 20162 marca, 2017makarony, pierogi, kluski, Obiady

Ten makaron z suszonymi pomidorami to najprostszy makaron na świecie. Daję słowo! Nie przygotowujemy do niego sosu, mimo to sos jest. Nie gotujemy nic, poza makaronem. Niczego nie smażymy, ani nie dusimy. Wydaje się, że to bardzo skromne danie, ale mimo to było tak pyszne, że błyskawicznie dorobiliśmy sobie po drugiej porcji. I pomyśleć, że powodem jego powstania były braki w lodówce. Akurat wtedy, jedynym godnym uwagi produktem w niej były suszone pomidory, które zostały nam po zrobieniu piersi z kurczaka w sosie z suszonymi pomidorami.

Jak więc się robi najprostszy makaron na świecie? Wybierzcie krótki makaron, taki, który będzie dobrze trzymał sos, czyli np. penne lub wykorzystany tutaj makaron castellane. Ugotujcie go według czasu na opakowaniu, w dobrze osolonej wodzie. Nie odcedzajcie. Wrzućcie do miski zimne masło oraz dodatki i wymieszajcie z gorącym makaronem prosto z wody. Ciepło z makaronu rozpuści masło, a to wymieszane z niewielką ilością wody, jaką zaczerpniemy razem z makaronem, stworzy przyjemną emulsję, czyli bazę naszego sosu. Za smak odpowiedzialne będą pomidory, ser i zioła. Prawda, że prościej się nie da?

makaron z suszonymi pomidorami

Prosty makaron z suszonymi pomidorami

2 porcje

  • 250 g krótkiego makaronu (u nas: castellane)
  • 4 łyżki drobno posiekanych, suszonych pomidorów
  • 4 łyżki (60 g) zimnego masła, z grubsza posiekanego
  • 1 łyżka oliwy
  • ½ szklanki świeżo startego parmezanu
  • ¼ szklanki z grubsza posiekanej bazylii
  • świeżo mielony pieprz, do smaku

Makaron ugotuj w osolonej wodzie według czasu podanego na opakowaniu. Nie odcedzaj.

W dużej misce umieść posiekane pomidory, masło i oliwę. Łyżką cedzakową wyjmij z garnka ugotowany makaron i dodaj do miski. Mieszaj, aż masło się rozpuści. Posyp parmezanem i bazylią, zamieszaj. Oprósz świeżo mielonym pieprzem.

W tak sam sposób możecie przygotować makaron z innymi dodatkami.

2 komentarze

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny