Skip to main content

Leniwe gnocchi z ricottą i szpinakiem

Poniosło mnie ostatnio przy produkcji ricotty. I chociaż zrobiłam już z nią racuchy, nadziałam cannelloni i naleśniki, to zostało mi jeszcze ćwierć kilo do zagospodarowania. Już zaczęłam przeczesywać net w poszukiwaniu jakiegos niedużego i apetycznego sernika do wypróbowania, kiedy przypomiały mi się gnocchi z ricottą. Takich z białym serem jeszcze sama nie robiłam, ale miałam wreszcie ochotę spróbować.

Te, które sobie upatrzyłam, od razu dostały od nas przydomek „leniwe” ze względu na ich podobieństwo do leniwych pierogów. No i robi je się szybciej niż tradycyjne, kartoflane, bo nie trzeba do nich gotować i rozdrabniać ziemniaków. Są lekkie i delikatne. I ze szpinakiem – a to ogromna zaleta każdego dania!

MK gnocchi z ricotta jak pierogi leniwe
Leniwe gnocchi z ricottą i szpinakiem oraz sosem pomidorowym

2 porcje

  • 250 g świeżych liści szpinaku (lub 125 g mrożonych)
  • 250 g ricotty
  • 1/4 szklanki parmezanu, drobno startego
  • 1 jajko, rozmącone
  • 1/2 szklanki mąki, przesianej
  • 1 łyżeczka skórki z cytryny, drobno startej
  • ok. 1/2 szklanki semoliny

dodatkowo:

  • 1 szklanka sosu pomidorowego (zrobiłam taki sam, jak do cannelloni)
  •  parmezan do posypania, świeżo starty

W sporym garnku zagotuj lekko osoloną wodę.

Przygotuj miskę z bardzo zimną wodą (najlepiej z dodatkiem lodu).

Świeży szpinak wrzuć na minutę do wrzącej wody, odcedź, odciśnij i drobno pokrój (jeśli używasz mrożonego, po rozmrożeniu odciśnij go z nadmiaru płynu i również pokrój). Wymieszaj z ricottą, parmezanem, jajkiem, mąką i skórką cytrynową, tyle tylko, żeby składniki się połączyły. Nie wyrabiaj masy, bo zrobi się rzadka.

Zagotuj w garnku świeżą wodę i przygotuj znowu miskę z zimną wodą.
Na blat lub stolnicę wysyp semolinę. Masę serową podziel na na kilka porcji (u mnie 6) i formuj z nich niegrube wałeczki, obtaczając je przy okazji w semolinie. Wałeczki potnij na kawałki o długości ok. 2 cm. Wałeczki można też wyciskać za pomocą worka cukierniczego z szeroką końcówką.

Gnocchi wrzucaj porcjami na gotującą się, osoloną wodę. Gotuj, na bardzo  małym ogniu, aż wypłyną na powierzchnię (czas gotowania zależy od wielkości klusek). Po ugotowaniu zanurz, na chwilę, w zimnej wodzie i przekładaj na sitko. Osączone wykładaj na talerz lekko posmarowany olejem. Powtarzaj, dopóki nie ugotujesz wszystkich klusek.

Podawaj podgrzane z sosem pomidorowym i posypane świeżo startym parmezanem.

Leniwe gnocchi to zmodyfikowana wersja przepisu z Donna Hay Magazine # 41

11 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny