Skip to main content

Leniwe dyniowe z orzechami i brązowym cukrem

Chodziłam koło małej dyni hokkaido, którą kupiłam już chyba z miesiąc temu, chodziłam, aż wychodziłam kluski leniwe dyniowe. Szkoda mi były ruszać tę dynię, bo pięknie wygladała na parapecie, ale przecież mogę sobie jeszcze kupić nową. A leniwe kluski z dynią wyszły przepysznie! Wymieszałam zmielony twaróg z dyniowym purée, dodałam jedno jajko i mniej więcej szklankę mąki. W przypadku klusek dyniowych trzeba pamiętać, by użyte do nich purée z dyni było dość suche, czyli dobrze odciśnięte po upieczeniu i ostudzeniu, a przedtem zmielone w maszynce, nie w malakserze. Po takim solidnym odciśnięciu z małej dyni zostało mi zaledwie 300 g purée, ale kluski wyszły ładne i intensywnie pomarańczowe. Zjedliśmy je polane rozpuszczonym masłem, podprażonymi na patelni siekanymi orzechami włoskimi oraz brązowym cukrem wymieszanym ze szczyptą przyprawy piernikowej. Przyprawę piernikową możecie zamienić na cynamon, albo pominąć.

Kluski leniwe dyniowe z orzechami, brązowym cukrem i przyprawą piernikową

Kluski leniwe dyniowe
z masłem, orzechami i brązowym cukrem

2 duże porcje

  • 300 g (1¼ szklanki) dyniowego purée, dobrze odciśniętego
  • 250 g tłustego twarogu, zmielonego dwukrotnie
  • 1 jajko
  • 150 g (1 szklanka) mąki + trochę do podsypania
  • ¼ łyżeczki soli
  • ¼ szklanki orzechów włoskich, grubo posiekanych i uprażonych
  • 2-3 łyżki masła
  • 2-3 łyżki brązowego cukru (ciemnego)
  • szczypta przyprawy piernikowej lub cynamonu

 Aby zrobić dyniowe purée, upiecz miąższ dyni , pokrojony na duże kawałki, w 180ºC, do miękkości, przez około 15 minut. Po wysudzeniu przemiel w maszynce przez sitko o drobnych oczkach i dobrze odciśnij przez gazę. Twaróg możesz zmielić w tej samej maszynce, po dyni, bez mycia.

Nastaw duży garnek z lekko osoloną wodą.

Dyniowe purée wymieszaj łyżką z twarogiem i jajkiem. Dodaj mąkę i sól, krótko wyrób, tylko do połączenia składników. Gdyby masa była za rzadka, dodaj więcej mąki. Podziel masę na dwie części, z każdej uformuj wałek, grubości 2-3 cm, podsypując mąką w czasie formowania. Pokrój pod skosem na 3-4 cm kluski. Kluski wrzucaj partiami na delikatnie wrzącą wodę i gotuj 1 minutę od wypłynięcia. Wykładaj  na durszlak do osączenia.

Kluski dyniowe podawaj polane gorącym, stopionym masłem, posypane prażonymi orzechami włoskimi i brązowym cukrem, wymieszanym z przyprawą piernikową lub cynamonem.

Do tych klusek pieczoną dynię najlepiej będzie zmielić przez maszynkę (w malakserze wyjdzie zbyt wodniste purée). Jeśli nie masz maszynki, przepuść upieczoną dynię przez praskę lub rozdrobnij tłuczkiem do ziemniaków.

Save

Save

8 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny