Skip to main content

Lekki krupnik z młodą marchewką

By 17 czerwca, 201321 stycznia, 2018kuchnia polska, Zupy

Właśnie spieramy się z Witkiem, czy krupnik bardziej pasuje na zimne, czy ciepłe miesiące? Na blogu pojawiły się już dwie wersje krupniku, jeden z wołowiną i przecierem pomidorowym, drugi – z dynią i szpinakiem. Obie, sama przyznaję, zdecydowanie jesienno-zimowe. A ten najpopularniejszy, delikatnym i lekki krupnik, gotowany na wywarze z kurczaka i warzyw? Ja go chętnie gotuję i zjadam właśnie latem, z młodą marchewką i młodymi ziemniakami, posypany dużą ilością koperku. Witek zaś twierdzi, że jaki by nie był, krupnik bardziej nadaje się na zimę. Ale wiecie co?  Jak dostał michę, to wtrząchnął całą w okamgnieniu, pomimo że u nas już lato pełną gębą.

Jak to więc jest, krupnik to zupa letnia, czy zimowa? A może po prostu uniwersalna?

Do tego krupniku dodałam upieczoną wcześniej do pysznej sałatki z bobem, młodziutką marchewkę, bo kilka mi ich zostało. Wrzuciłam je pod sam koniec gotowania, kiedy zupa była już właściwie skończona. Pychota!

krupnik

Lekki krupnik na pęczaku
z pieczoną młodą marchewką i ziemniakami

4 solidne porcje

na wywar:

  • 1 kg kurpusów z kurczaka
  • warzywa: marchewka, por lub mała cebula, pietruszka – pokrojone
  • przyprawy: ząbek czosnku, liść laurowy, ziele angielskie, 3-4 ziarna pieprzu
  • 2 duże nogi z kurczaka
  • sól, do smaku

na zupę:

  • 100 g (½ szklanki) pęczaku lub innej kaszy jęczmiennej
  • 200 g młodej marchewki, upieczonej*
  • 3-4 młode ziemniaki, obrane, pokrojone w niedużą kostkę
  • 2 łyżki koperku, posiekanego

Składniki na wywar, oprócz nóg z kurczaka, włóż do garnka, zalej dwoma litrami wody (lub większa ilością – ma wszystko przykryć). Gotuj, na niedużym ogniu, około godziny od zawrzenia. Po tym czasie, dodaj do wywaru nogi z kurczaka, posól do smaku i gotuj do miękkości, około pół godziny. Ugotowane nogi wyjmij z wywaru, po przestudzeniu zdejmij z nich skórę, mięso oddziel od kości i podziel na kawałki. Wywar przecedź przez gęste sitko.

Do przecedzonego wywaru dodaj przepłukaną kaszę i dolej wody, tak, żeby w garnku cały czas były przynajmniej 2 litry płynu. Gotuj, na małym ogniu, aż kasza zmięknie. Gdy kasza będzie już miękka, dodaj do niej pokrojone w kostkę ziemniaki i gotuj jeszcze 8-10 minut. Na koniec dodaj upieczoną wcześniej marchewkę oraz mięso z kurczaka. Dopraw do smaku solą i wymieszaj z koperkiem.

Uwaga: w czasie gotowania uzupełniaj wyparowany płyn, żeby zupa nie zgęstniała za mocno.

kasza-jeczmienna-peczak

*  Marchewki lekko posmaruj oliwą i posól. Piecz w 200ºC, aż zmiękną i przyrumienią się. Jeśli nie chcesz piec marchewek, dodaj je do zupy surowe, razem z ziemniakami.

 

Save

Save

16 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny