Niby już momentami można wyczuć w powietrzu wiosnę, ale ja miewam jeszcze ochotę na coś sycącego. A nic tak dobrze nie spełnia tego zadania, jak porcja zapiekanego makaronu, jeszcze gorącego po wyjęciu z piekarnika. Dzisiejsza lasagne z grzybami, szpinakiem i pomidorami, choć bezmięsna, posiada dokładnie takie właściwości – jest treściwa, choć nie ciężka, smaczna i wprawia w kulinarny błogostan. Powinna przypaść do gustu osobom, które nie jedzą mięsa, ale tęsknią za solidnymi sosami w typie bolońskiego, bo sos pomidorowo-grzybowy godnie go zastępuje.
Zabierzcie się szybko do dzieła, bo niedługo wiosna i nie będziecie już mieć wymówki do jedzenia takich pyszności!
Lasagne z grzybami, szpinakiem i pomidorami
na naczynie o pojemności 1.25 litra, 4 porcje
sos pomidorowo-grzybowy:
- 10 g suszonych prawdziwków lub podgrzybków
- oliwa, do smażenia
- 1 cebula, pokrojona w drobną kostkę
- 2 łodygi selera, pokrojone w drobną kostkę
- 1 marchewka, pokrojona w drobną kostkę
- sól, do smaku
- 500 g pieczarek, pokrojonych w drobną kostkę
- 2 ząbki czosnku, posiekane
- 1 liść laurowy
- 2/3 szklanki białego, wytrawnego wina
- puszka pomidorów, posiekanych
Suszone grzyby zalej wrzątkiem, odstaw na kilkanaście minut. Gdy zmiękną, posiekaj je drobno, wodę z moczenia przecedź przez gęste sitko i zachowaj na później.
W garnku o grubym dnie rozgrzej oliwę. Dodaj cebulę, dus powoli, na niedużym ogniu, aż nabierze koloru. Wtedy dodaj selera i marchewkę i duś, aż zmiękną, kilkanaście minut. Dodaj pieczarki i czosnek, duś przez kolejnych kilka minut. Dodaj liść laurowy, wcześniej namoczone i posiekane grzyby suszone, wodę, w której się moczyły oraz białe wino. Zwiększ ogień i odparuj większość płynów. Dodaj posiekane pomidory razem z sokiem, wymieszaj i duś, pod przykryciem, na małym ogniu,od czasu do czasu mieszając, aż pomidory się rozpadną. Pod koniec odkryj, zwiększ ogień i pogotuj do zagęszczenia sosu. Dopraw do smaku solą.
nadzienie szpinakowe:
- oliwa, do smażenia
- 1/2 cebuli, pokrojonej w drobną kostkę
- około 250 g liści szpinaku, umytych
- szczypta gałki muszkatołowej
- sól i świeżo mielony pieprz
Na patelni rozgrzej oliwę i zeszklij na niej cebulę. Dodaj szpinak, duś mieszjąc, 2-3 minuty, aż szpinak zrobi się miękki i znacznie straci na objętości. Dopraw gałką muszkatołową, solą i pieprzem.
sos beszamelowy:
- 60 g (4 łyżki) masła
- 60 g (6 łyżek) mąki
- 3 szklanki mleka
- sól i pierz, gałka muszkatołowa, sok z cytryny – do smaku
Masło rozpuść na patelni, wymieszaj z mąką i podgrzewaj, na małym ogniu, mieszając, około 1 minuty, aż zrobi się biała zasmażka. Zacznij powoli dolewać mleko, cały czas mieszając, najlepiej rózgą, żeby powstał gładki sos. Gotuj, na średnim ogniu, mieszając, aż osiągnie konsystencję gęstego budyniu. Dopraw do smaku solą, pieprzem, gałką muszkatołową oraz sokiem z cytryny.
dodatkowo:
- 6-8 płatów makaronu lasagne (w zależości od szerokości naczynia)
- 1 szklanka parmezanu, drobno startego
Makaron podgotuj w lekko osolonej wodzie przez około 3 minuty. Odcedź, rozłóż na ściereczce.
Piekarnik nastaw na 180ºC.
Dno naczynia do zapiekania posmaruj cienką warstwą beszamelu, posyp lekko parmezanem, przykryj makaronem. Na to wyłóż połowę sosu pomidorowo-grzybowego, rozsmaruj równo i przykryj makaronowymi płatami. Makaron posmaruj beszamelem, posyp parmezanem i zakryj szpinakiem. Na szpinak znowu połóż makaron, beszamel posypany parmezanem i resztę sosu pomidorowo-grzybowego. Przykryj resztą makaronu, beszamelem i posyp grubo parmezanem.
Tak przygotowaną lasagne możesz zapiekać od razu lub przykryć folią, wstawić do lodówki i odpiec później.
Przykryj folią aluminiową i wstaw do nagrzanego piekarnika. Po 20-30 minutach (dłużej jeśli wstawiasz lasagne prosto z lodówki) zdejmij folię i dopiecz przez kolejne 20 minut lub do zrumienienia sera. Odczekaj chwilę i podawaj.
Jeśli podoba ci się lasagne z grzybami, szpinakiem i pomidorami wypróbuj również:
Zapiekany makaron z grzybami i szpiankiem
Poczęstowałabym się z chęcią! 😀
Lazanie to ja moge zawsze, wszedzie i w duuuzych ilosciach 🙂 Wspaniala wersja Bee. Takiej jeszcze nie jadlam 🙂
Sciskam Cie mocno 🙂
Podoba mi się dodatek leśnych grzybów w Twojej lazanii. Muszą dawać fantastyczny aromat……
To właśnie powód dla którego je dodaję, uwielbiam ich zapach. I smak, oczywiście 🙂
Trudno jej nie kochać,prawda? W dowolnej formie.
Odściskuję 🙂
Witam. Przepis wygląda bardzo zachęcająco… tylko ze ten parmezan… Jestem karmiącą matką i z powodu uczulenia mojego syna nie mogę jeść nabiału… Czy da sie ser czyms zastąpić? Jakoś nie wyobrażam sobie dobrej lazani bez parmezanu czy tartej mozzarreli. Ehhh… pomocy! bo tak chętnie bym ja zrobila i zjadła:) hehe
Evoolca – jeśli to uczulenie tylko na krowie mleko, to możesz użyć użyć np. owczego sera pecorino. Jeśli nie, pomiń ser, ale wierzch przed zapiekaniem posyp delikatnie drobno zmieloną białą bułką (czerstwą, bez skórki) która podczas zapiekania ładnie się zrumieni, doda smaku i chrupkości. Skoro syn jest uczulony na mleko, to trzeba będzie je też czymś zastąpić w beszamelu. Zamiast mleka krowiego można dać sojowe, samo, albo zmieszane pół na pół z bulionem np. z kurczaka lub warzywnym (mieszany sos będzie smaczniejszy).
Daj znać, czy wypróbowałaś przepis w tej postaci i jak wyszło. Trzymam kciuki, żeby mały jak naszybciej wyrósł z tego uczulenia!
Kolejne przepyszne danie mi wyszło, dziękuje. O, i skorzystam z porady dotyczącej zastąpienia mleka, bo moja córeczka tez jest uczulona. Choć teraz dałam jej te sosy ze zwykłym makaronem i zjadała, aż miło było patrzeć 🙂 pozdrawiam
Agato, ogromnie się cieszę ze lazania wyszła, że smakowała córeczce i jeszcze że wersja bezmleczna tak się sprawdziła. Super!