Skip to main content

Labneh – domowy ser z jogurtu

Labneh to miękki, kremowy ser z jogurtu. Robi się go bardzo prosto, bo cały proces produkcji polega na zagęszczeniu naturalnego jogurtu poprzez odsączenie z niego serwatki. Jest bardzo popularny w kuchni bliskowschodniej, podawany jest często jako przystawka. Serek labneh można po prostu nałożyć na talerz, polać oliwą i posypać przyprawami lub posiekanymi oliwkami. Można go też podać jako dodatek do kofty pieczonej lub zjeść z ciepłym chlebem pita. Albo ulepić z niego kulki i zamarynować w oliwie z ziołami. Do zrobienia kulek serek musi byc bardzo dobrze osączony z serwatki, tak, by dał się formować.

Labneh - domowej roboty serek z jogurtu

Labneh – serek z jogurtu
  • jogurt naturalny*
  • duże sitko lub durszlak
  • gaza

Sitko lub durszlak wyłóż wilgotną gazą. Do tego celu będzie się nadawał każdy materiał łatwo przepuszczający wodę, który nie rozerwie się, gdy będzie mokry.  Filtry do kawy niestety się nie sprawdziły. Z braku gazy wykorzystałam worki przeznaczone do gotowania przypraw w zupie, a więc przepuszczalne dla wody, ale wytrzymałe.

Na gazę wyłóż jogurt. Zbierz razem brzegi gazy i skręć je, jednocześnie ściskając lekko, tak żeby w środku zostało jak najmniej wolnego miejsca a materiał dokładnie zakrywał cały jogurt. Sitko z jogurtem umieść na odpowiednio głębokim naczyniu, do którego ściekać będzie serwatka i wstaw do lodówki. Jeśli nie masz dość głębokiego naczynia, zaglądaj do lodówki co jakiś czas i sprawdzaj, czy zebrana serwatka nie dotyka sitka. Jeśli trzeba, opróżnij naczynie.

Serek będzie gotowy po 2-3 dniach.
Z litra jogurtu powinno pozostać mniej niż 500 ml labneh.

Żeby uzyskać gładką, kremową konsystencję, przed podaniem serek należy dobrze wymieszać.

Domowej produkcji serek labneh możesz podać w formie dipu.
Jako dodatki pasować będą:

  • oliwa z oliwek
  • sproszkowana słodka papryka
  • suszona mięta
  • sumak
  • zatar (mieszanka przypraw składająca się m. in. z sezamu, tymianku i sumaku)
  • oliwki

* Lepszy rezultat uzyskuję z jogurtu robionego w domu, niż z kupnego. Podejrzewam, że (niektóre) kupne jogurty mogą mieć dodane substancje zapobiegające oddzielaniu się serwatki.

 

One Comment

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny