Skip to main content

Książki Donny Hay

By 31 maja, 20137 lutego, 2017książki kucharskie, Mix

Akcja z przepisami Donny Hay dobiega końca. Dopiero dzięki tej akcji dotarło do mnie, że w Polsce nie wydano jeszcze ani jednej książki Donny Hay. Drodzy wydawcy – zaspaliście, i to mocno! Jakieś kilkanaście lat przynajmniej, w którym to czasie wersje w innych niż nasz rodzimy język sprzedały się w milionach egzemplarzy. Aktualizacja: Jedna z książek Donny Hay wyszła niedawno po polsku – szczegóły poniżej.

Dlaczego książki Donny Hay tak dobrze się sprzedają? Ponieważ są adresowane do bardzo licznej grupy – pracujących kobiet, zajmujących się jednocześnie domem i wychowujących dzieci. Kobiet, które zawsze mają za mało czasu na wszystko, w tym na gotowanie. Kobiet, które mimo to chciałyby, żeby jedzenie, które postawią na stole było świeże, smaczne i ładne. I trafiało na ten stół szybko. Przepisy Donny właśnie to umożliwiają.

Krytycy (a może krytykanci) kręcą nosem na to, że jej przepisy są nadmiernie uproszczone oraz na to że zbyt dużą wagę przykłada do wyglądu potraw, kosztem ich smaku. Po wypróbowaniu dziesiątek jej przepisów (wróć – tak naprawdę będzie ich już chyba grubo ponad setka), nie mogę się z tą opinią zgodzić. Nie trafił się jeszcze żaden, który by nam nie smakował, a nie wyszedł mi tylko jeden. To chyba nie jest zły wynik? Jeśli chodzi o stylizację potraw, Donna Hay jest moim guru.

Jeśli jesteście ciekawi, jakie tytuły trafiły na na naszą półkę i o czym jest każdy z nich, sprawdźcie listę poniżej. W nawiasach przy tytułach książek, podaję rok pierwszego, australijskiego wydania.

 

Książki Donny Hay

 

Simple Essentials

Seria książek, z których każda poświęcona została jednemu składnikowi lub grupie podobnych składników, zawierających po 50-60 przepisów ze zdjęciami. W serii pojawiły się:

Simple Essentials: Christmas ( 2005) – czyli święta jak w Australii
SimpleEssentials: Chicken (2007) – o kurczaku na wszystkie możliwe sposoby
Simple Essentials: Fruits (2007) – mnóstwo smakołyków z owoców
Simple Essentials: Salads + Vegetables (2007) – sałatki i warzywa
Simple Essentials: Chocolate (2007) – wszystko o czekoladzie
Simple Essentials: Beef, Lamb + Pork (2008) – dla mięsożerców
Simple Essentials: Pasta, Rice + Noodles (2008) – dla wielbicieli węglowodanów

Dona Hay, Simple Essentials, książki z przepisami

 

New Food Fast
(1999)

Skojarzenia z fast foodem jest tu celowe, bo w książce główny nacisk położony jest na szybkość przygotowania potraw. Kryterium podziału przepisów jest czas, w którym damy radę je przyrządzić. Mamy więc przepisy na dania trzydziestominutowe (risotto z białym winem i grzybami), dwudziestominutowe (kurczak w kokosowym curry),  a nawet takie, które gotowe będą w dziesięć minut! Albo coś koło tego… Kto zamawiał steka? Do tego wskazówki dotyczące organizacji pracy w kuchni oraz wyposażenia spiżarni. Wszystko, co powinniśmy wiedzieć, by w kuchni nie tracić cennego czasu.

Flavours
(2000)

Lub Flavors w wydaniu amerykańskim 🙂 Z tej książki mamy pyszny dip z fasoli z pieczonym czosnkiem oraz prawdziwy hit nad hitami – najlepsze brownies, jakie znam – łaciate brownie z trzema rodzajami czekolady. Jako motyw przewodni w książce występuje kilka znanych i lubianych składników i ich smaki: wanilia, cytryna do spółki z limonką, chili, czosnek z cebulą i kilka innych. Oczywiście jest też czekolada! Z każdego składnika wyciśnięto tyle, ile się tylko da – z cytryny wykorzystany jest i miąższ, i sok, i skórka, i cały owoc. A z limonki nawet liście. Każdy składnik jest też przerobiony na wszelkie możliwe sposoby – założę się, że znajdzicie wśród nich coś nowego.

Modern Classics 1
(2002)

Klasyki ze wszystkich stron świata w nowoczesnym wydaniu. Od francuskiej zupycebulowej, po tajską z kurczaka w mleku kokosowym. Amerykańska sałatka coleslaw, niemiecka ziemniaczana i bliskowschodnie tabbouleh. Pieczeń wieprzowa, żeberka wołowe i kurczak w sosie sojowym. Wszystko to zgodnie współistnieje na kartach Modern Classics. Nowoczesna forma, krótkie i proste instrukacje. Klasyczny podział na zupy, sałatki, warzywa, potrawy pieczone i duszone, dania z makaronu i ryżu oraz paje i tarty. Do każdego działu jeden przepis podstawowy, jak bulion z kurczka w rozdziale o zupach.

Uzupełnieniem tej książki jest Modern Classics 2 poświęcona słodkim wypiekom i deserom.

Książki Donny Hay

Instant Entertaining
(2006)

Stresujecie się podejmowaniem gości? Niepotrzebnie. Bez względu no, czy wpadną do nas wieczorem, w ciągu tygodnia, na dłuższe weekendowe posiedzenie, czy świąteczny obiad są sposoby na to by przyjąć ich i nakarmić po królewsku. A przy tym bez nerwów i długich godzin spędzonych w kuchni. Tym razem w książce są nie tylko pojedyncze receptury, a całe zestawy złożone w menu, dostosowane do wszelkich możliwych okazji.

No time to cook
(2008)

Czy ktoś tutaj cierpi z powodu nadmiaru wolnego czasu? My też nie i dlatego całkiem sporo przepisów z tej książki pojawiło się na blogu, m. in. kanapka z ciabatty z pastą z fasoli oraz grillowane krewetki z natką pietruszki. Rozdziały zostały tu nazwane „oszustwami” (cheats) i tego rodzaju oszusywa bardzo mi sie podobają. Oszukujemy podczas śniadań i obiadów, oszukujemy przygotowując marynaty do mięs, sałatki, przekąski i desery. Oszukujemy przede wszystkim czas oraz domowników, którzy widząc gotowe danie będą myśleli, że przygotowywaliśmy je godzinami. Nie oszukujemy na smaku, jakości i wyglądzie.

Seasons
(2009)

Przepisy w tej ksiażce posegregowane są według pór roku. To pozycja, którą bardzo chciałabym polecić, choć jej nie posiadam. Nie kupiłam jej tylko dlatego, że prenumeruję Donna Hay Magazine od lat wielu, a książka jest zbiorem najlepszych przepisów z magazynu.

Fast, Fresh, Simple
(2010)

Jedna z moich ulubionych. Jeszcze prościej, jeszcze szybciej, jeszcze łatwiej niż w innych książkach tej autorki. Dużo wskazówek ułatwiających i przyspieszajacych gotowanie, w tym moich ulubionych małych „oszustw” kulinarnych. To działa, wierzcie mi. Parę wypróbowałam na przykład przepis na oszukane lody karmelowe oraz proste ciasto z jabłkami i jagodami – łatwiejsze od najłatwiejszego ciasta w świecie. Być może  znacie potrawy z tej książki dzięki programowi Donna Hay – szybkie, świeże, proste nadawanemu też w Polsce.

Aktualizacja: Książka Fast, Fresh, Simple wyszła również w języku polskim. Nie jest to do końca udane wydanie. O ile przepisy zostały takie same, bo tu trudno coś zmienić, to polskie tłumaczenie przypisów i słów od autorki nie oddaje stylu autorki i zniekształca ducha książki. Donna Hay brzmi tu jak egzaltowana nastolatka, którą, zapewniam was, nie jest. Jeśli macie możliwość kupcie raczej oryginał.

Donna Hay - książki kucharskie

Simple Dinners
(2011)

Książka o tym, jak ze znanych wszystkim składników zrobić coś nowego na obiad lub kolację. Przepisy są w niej pogrupowane ze względu na popularne produkty: jajka, chleb, makaron i ryż, kasze, mięsa, ryby oraz warzywa i owoce. Na koniec słodki dodatek – rozdział poświecony smakołykom z czekolady, bo czekoladę w domu mieć trzeba.

Nasz ulubiony przepis z Simple Dinners to zupa z soczewicy z klopsami.

Fresh and Light
(2012)

Najnowsza z książek Donny Hay, będąca jej odpowiedzią na pytanie, jak zachować równowagę pomiędzy jedzeniem smacznym, a jedzeniem lekkim i wartościowym. Wygląda na to, że jest to możliwe – potrawy na zdjęciach wyglądają bardzo apetycznie. Dużo tu warzyw, kasz i ziaren (np. quinoa) owoców jagodowych i jogurtu. Książka podzielona jest na rozdziały poświęcone śniadaniom, lunchom i sałatkom, szybkim kolacjom, przekąskom i deserom. Tak, są w niej również desery (np. bananowe lody z syropem klonowym), bo w życiu nie chodzi przecież o odmawianie sobie wszystkiego. Na końcu książki znajduje się zbiór podstawowych receptur, a wśród nich przepis na lekki majonez z tofu.

Wypróbowaliśmy z niej smoothie z tofu i truskawkami, które było bardzo pozytywnym zaskoczeniem!

***

Mam nadzieję, że wśród tych tytułów znaleźliście jakiś dla siebie!

 

Uzupełnienie:

W roku 2013 ukazała się kolejna książka Donny Hay, The New Classics.
Jej recenzję przeczytacie tutaj (klik)

Jej następna książka to The New Easy (2014), podpowiadająca jak gotowanie uczynić jeszcze prostszym i łatwiejszym.

Pod koniec 2015 roku wyszła kolejna pozycja tej autorki pt. Life in Balance – a fresher approach to eating, która wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na zdrowe, lżejsze jedzenie.

Save

10 komentarzy

  • Kamila pisze:

    Lista jest imponująca! Od dawna bardzo ubolewam, że nie można kupić jej książek u nas, lubię jej przepisy, programy też. Potraw i ciast mam kilka na blogu i wszystkie nam bardzo smakowały. Akcja rewelacja, miło mi brać w niej udział 🙂 Pozdrawiam

    • Avatar photo Bee pisze:

      Kamilo, bardzo się cieszę, że dołączyłaś do akcji! A te książki – one naprawde uzależniają. Ostatniej miało już nie być, tzn, miała być w wersji elektornicznej, ale w wyniku dziwnej polityki Apple nie mogliśmy jej w ten sposób kupić. Z kolei przesyłka z Australii od tego roku kosztuje fortunę. I nagle znalazłam ją w lokalnej księgarni. I nie umiałam się powstrzymać przed kupieniem 🙂

  • eMajdak pisze:

    Się powtórzę, ale ja uwielbiam książki tej Pani. Nie mam ani jednej, ale przeglądałam sobie u Żaby i jestem TOTALNIE zakochana w stylizacjach i kompozycji. Jeśli kiedyś będę umiała takie wykonać, to będę jedną z najszczęśliwszych osób na tej ziemi 🙂
    Kolekcja piękna! Do pozazdroszczenia 🙂

    • Avatar photo Bee pisze:

      Ja też 🙂 To już wiesz, o co prosić Mikołaja? Magazyn również polecam – co dwa miesiące dostawa świeżych fotek!

  • KLFoodblog pisze:

    Zgadzam się z wszystkim co napisałaś, mi jak do tej pory wyszły wszystkie jej przepisy i tez jest moim guru jeśli chodzi o stylizacje. A w ogóle to matko! ale ty masz kolekcję do pozazdroszczenia. Widzę, że dzisiaj już 31 maj więc z przepisem do akcji się nie wyrobiłem , wstyd i hańba :). A swoją drogą też się dziwiłem, że do tej pory nie wydano w Polsce ani jednej książki Donny, przedziwna sprawa, może pora skontaktować się z wydawcami i ich pogonić…A tu stronka jednego z jej fotografów chriscourt.com/food, można dodatkowo nacieszyć oczy…

    • Avatar photo Bee pisze:

      Zaczynam się obawiać, że to już uzależnienie… Mam jednak na kogo zwalić, to Witek zaczął, choć zupełnie nie jest w targecie.

      Akcję będziesz musiał odrobić w polu, jak nic 😉 Ale, ale – w tej można dodawać przepisy archiwalne, więc do północy jeszcze sporo czasu!

      Dzięki za linka – mam wrażenie, że jak patrzę na TAKIE zdjęcia, to już jeśc nie muszę. Żartuję – idę coś przekąsić 🙂

  • majka pisze:

    Na poczatku bije sie w piersi, ze nie dolaczylam do Twojej akcji 🙁 Niestety nie mialam czasu. Za to planuje na przyszly tydzien dwa dania Donny wiec na pewno pojawia sie na moim blogu (wiem, to sie nie liczy;) A ksiazeczki mam prawie wszystkie. Oprocz tej ostatniej i trzech cienkich z pierwszego zdjecia 🙂

    Usciski.

    • Avatar photo Bee pisze:

      No, to teraz nie wiem, czy dwa wystarczą, oczekuję zaproszenia na bakiet. Co najmniej! Po jednym daniu z każdej książki 😉

  • Marzena pisze:

    Donna uzaleznia. U mnie na polce stoja: Entertaining
    Fruit (Simple Essentials)
    Modern Classics: Book 1
    Simple Essentials: Chocolate
    Flavours („Marie Claire” Style)
    Modern Classics: Book 2
    New Food Fast
    Off the Shelf
    Beef, Lamb and Pork (Simple Essentials)
    Cool Kids Cook
    Marie Claire Cooking (Marie Claire Series)
    New Entertaining
    Simple Essentials Chicken
    Seasons 
    Frisch und leicht
    Keine Zeit zum Kochen
    Modern Classics süß
    The New Classics
    simple dinners
    Szybko swiezo prosto

    i jeszcze mam braki…

    • Avatar photo Beata pisze:

      Marzeno, to wygląda na poważne uzależnienie 😉 Lekarstwa niestety na to nie ma, więc dobrze to całkiem przyjemne i pożyteczne uzależnienie. Pozdrawiam serdecznie!

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny