Skip to main content

Koreański placek z cukinią

By 14 sierpnia, 20145 kwietnia, 2024koreańska, kuchnia azjatycka, Kuchnie świata

Koreański placek z cukinią, hobak buchim (호박부침), prawidłowo usmażony jest mięciutki w środku, nawet lekko mokry, ale sprężysty, z chrupiącą skórką i brzegami.

Te placki robi się bez jajek, tradycyjnie z mąki pszennej i ryżowej, ale może być też wersja z mąką ziemniaczaną i z taką jest ten przepis. Konsystencja ciasta się nie zmienia, więc brak mąki ryżowej nie powinien już być wymówką przed wypróbowaniem tego przepisu. Cukinię kroimy w zapałkę, na mandolinie, lub nożem – najpierw w plasterki, potem słupki. Ciasto ma być gęste i – uwaga, to bardzo ważne – nie powinno być go za dużo w stosunku do cukinii, tyle tylko by ją „skleić”. W przeciwnym razie placek wyjdzie nie jędrny, a gumowaty. A tego zdecydowanie nie chcemy.

Koreański placek z cukinią

Koreański placek z cukinią

na 1 placek o śr. 20 cm

  • 1 młoda cukinia (250-300 g)
  • ½ + ¼ łyżeczki soli morskiej
  • ½ szklanki (75 g) mąki pszennej
  • 2 łyżki (22 g) mąki ryżowej lub ziemniaczanej
  • ½ szklanki zimnej wody
  • ½ małej cebuli, pokrojonej w cienkie piórka
  • olej do smażenia

Cukinię, razem ze skórką, pokrój w cienką zapałkę, wymieszaj z ½ łyżeczki soli i odstaw na 15-20 minut. Osącz i odciśnij.

Mąkę pszenną oraz ryżową (lub ziemniaczaną) wymieszaj z resztą soli i zimną wodą na gładkie, gęste ciasto. Nie mieszaj długo, tylko do połączenia składników.

Cukinię połącz z cebulą oraz ciastem. Na patelni o średnicy ok. 24 cm rozgrzej solidną warstwę oleju. Wylej ciasto, rozprowadź równo i smaż, na niedużym ogniu, aż spód placka się zrumieni. Przewróć i dosmaż z drugiej strony.

Placek podaj cały lub pokrojony w kwadraty, z sosem do maczania.

 

Sos do koreańskich placków z cukinią  zrób tak:

2 łyżki dobrego sosu sojowego wymieszaj z 1 łyżką octu ryżowego, 1 łyżką wody, ½ łyżeczki cukru i ¼ łyżeczki oleju sezamowego. Przed podaniem posyp ½ łyżeczki uprażonych ziaren sezamu oraz 1 łyżką posiekanej zielonej cebulki lub samego szczypiorku.

***

Można usmażyć jeden duży placek (to wersja trudniejsza, bo łatwo go przełamać przy przewracaniu) lub kilka mniejszych. Placek pokrojony na kwadraty będzie łatwiej jeść pałeczkami.

Jeśli masz starszą, dużą cukinię, usuń z niej gniazda nasienne i użyj 250-300 g samego miąższu.

8 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny