Skip to main content

Kompot z suszu jasny

By 22 grudnia, 201318 lutego, 2018Boże Narodzenie, kuchnia polska, Napoje, Okazje

Mamy już na blogu przepis na bardzo smaczny kompot z suszonych śliwek i jabłek (klik), który jest jednocześnie chyba najprostszym z przepisów na kompot z suszu. Pokusiłam się jednak o zrobienie jeszcze jednego, ponieważ bardzo czesto słyszę stwierdzenie „nie lubię kompotu z suszu”. Zastanawiam się dlaczego… Czy to ciemny kolor? A może za silny smak? Jeśli to są przyczyny dla których nie lubicie tradycyjnego kompotu z suszu, spróbujcie tego. Jest delikatny, niezbyt słodki, a podany na zimno przyjemnie orzeźwia. Suszone morele, jeśli poleżą w nim całą noc, mogą z powodzeniem robić za prosty deser. Mały sekret tego kompotu – dosładzany jest syropem z pigwy. Wiem, że wielu z was nastawia swój własny, ale jeśli go nie macie, użyjcie miodu i soku z cytryny.

kompot-z-suszu-jasny

Kompot z suszu jasny

na 1½-2 l kompotu

  • 80 g suszonych moreli, całych
  • 40 g suszonych jabłek, w plasterkach
  • 40 g suszonych gruszek, w plasterkach
  • ¼-½ szklanki syropu z pigwy (razem z kawałkami pigwy)*

Morele, jabłka i gruszki zalej dwoma litrami wody, bardzo powoli zagotuj. Zdejmij z ognia, dosłódź do smaku syropem z pigwy. Odstaw do przegryzienia na kilka godzin lub na noc. Przed podaniem przecedź. Morele zachowaj.

Podawaj na zimno lub po podgrzaniu. Do szklanki dodaj po 1-2 morele oraz po plasterku jabłka i gruszki, jeśli nie rozpadły sie podczas gotowania. Jeśłi się rozpadły dodaj świeże plasterki owoców lub je pomiń.

*Kompot możesz dosłodzić po prostu cukrem i miodem. Dodaj wtedy trochę soku z cytryny do smaku.

6 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny