Skip to main content

Kapusta z grzybami – wigilijna

By 9 grudnia, 201518 lutego, 2018Boże Narodzenie, kuchnia polska

Kapusta z grzybami to chyba najprostsze z dań wigilijnych i jednocześnie jedno z moich ulubionych. Uwielbiam próbowanie jej w trakcie duszenia, podjadanie przy podgrzewaniu i wyjadanie poświątecznych resztek. I jaka to uniwersalna potrawa: można ją jeść samą lub wykorzystać do nadziania pierogów lub uszek (po droniejszym posiekaniu) lub jako dodatek do mięs.

Lubię kwaśne smaki, dlatego nie odciskam zbyt mocno kiszonej kapusty z soku, ani jej nie płuczę, chyba że trafi się naprawdę kwaśna. Duszę ją z zeszkloną cebulą i ząbkiem czosnku, które zwykle smażę na oleju, ale ostatnio użyłam masła klarowanego i bardzo ten sposób polecam. Doprawiam delikatnie majerankiem, a kapusta oczywiście dusi się z liściem laurowym, zielem angielskim i pieprzem w ziarnach. Grzyby – najlepsze będą te najbardziej aromatyczne, borowiki i podgrzybki.

Mmm, nie mogę się doczekać, kiedy wyjmę pierwszą porcję z zamrażalnika, bo moja kapusta z grzybami już się mrozi.

MK--wigilijna--kapusta--z--grzybami

Wigilijna kapusta z grzybami

8-10 porcji

  • 1½ szklanki (ok. 35 g) suszonych grzybów (borowiki, podgrzybki) + 1 szklanka wody
  • 1 kg kapusty kiszonej, lekko odciśniętej z soku
  • 1 duża cebula, pokrojona w  drobną kostkę
  • 2-3 łyżki oleju lub masła klarowanego
  • 1 duży ząbek czosnku, drobno posiekany
  • 3-4 szklanki wody (lub wg potrzeby)
  • przyprawy w saszetce: 2 liście laurowe, 2 ziela angielskie, 10 ziaren pieprzu
  • ½ łyżeczki suszonego majeranku
  • sól i pieprz, do smaku
  • opcjonalnie: 1 łyżka masła

Grzyby zalej gorącą wodą i odstaw przynajmniej na godzinę, żeby zmiękły. Miękkie wyjmij z wody, pokrój w paski. Wodę z moczenia przecedź i zachowaj.

Kapustę kiszoną posiekaj drobno . Cebulę zeszklij na średnio rozgrzanym oleju lub masle klarowanym. Nie rumień jej. Dodaj czosnek i smaż około minuty. Kapustę, cebulę z czosnkiem i pokrojone grzyby włóż do dużego garnka. Zalej wodą z moczenia grzybów i dolej tyle zimnej wody, by zakryła kapustę. Dodaj przyprawy w saszetce i majeranek. Przykryj i gotuj, na bardzo małym ogniu, do miękkości, 1-2 godziny. Od czasu do czasu zamieszaj. Gdy kapusta będzie już miękka, zdejmij pokrykę, usuń saszetkę z przyprawami i odparuj nadmiar płynów.

Kapustę dopraw solą i pieprzem do smaku, możesz też dodać łyżkę masła.

Kapustę z grzybami możesz przygotować wcześniej i zamrozić. Odgrzewaj po rozmrożeniu, w garnku lub na patelni, z małą ilością wody.

Jeśli masz bardzo kwaśną kiszoną kapustę, odciśnij ją mocniej lub wypłucz.

Możesz nieco zmniejszyć lub zwiększyć ilość suszonych grzybów w przepisie. Ale, co tu ukrywać, im ich więcej, tym kapusta wychodzi smaczniejsza i bardziej świąteczna.

2 komentarze

  • majka pisze:

    I ja tez bardzo lubie taka wigilijna kapuste! Moglabym ja jesc przez okragly rok ale najlepiej smakuje jednak w Boze Narodzenie 🙂 Ja do swojej dodaje jeszcze suszone sliwki, mniam! 🙂

    • Avatar photo Beata pisze:

      I to jest sedno sprawy, niby można jeść przez okrągły rok, bo kto nam zabroni, a najlepiej smakuje właśnie podczas świąt 🙂 I dla tego efektu warto poczekać.

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny