Skip to main content

Kanapka z ricottą, miodem i siemieniem lnianym

By 22 kwietnia, 20146 kwietnia, 2024kanapki i grzanki, Małe dania, słodkie, Śniadania

Kanapka z twarogiem, miodem i prażonym siemieniem lnianym była moją ulubioną kanapką, kiedy miałam lat kilkanaście. Do dziś pamiętam zdziwienie, jak dobrze smakuje siemię lniane po uprażeniu i zaskoczenie, że podczas prażenia strzela, jak popcorn. Jadłam je przez jakiś czas wręcz nałogowo. Dzięki temu, że znowu zrobiło się modne, można je znaleźć na półkach w każdym niemal sklepie, a ja znowu robię je często w wersji prażonej, bo taka jest zdecydownie najlepsza.

Spróbujcie go, czy to na tej kanapce, czy jako dodatek do koktajlu owocowego, granoli, albo sałatki. A kanapkę możecie też zrobić z twarogiem.

kanapka-ricotta-miod-siemie-lniane

Kanapka z ricottą i miodem
oraz prażonym siemieniem lnianym

na 1 kanapkę:

  • 1 duża kromka chleba (użyłam chleba na zakwasie)
  • opcjonalnie: masło, do smarowania
  • 4 łyżki ricotty (lub twarogu z odrobiną śmietany)
  • 2 łyżeczki miodu, płynnego, ale gęstego
  • ½ łyżeczki siemienia lnianego, uprażonego (patrz niżej)

Kromkę chleba posmaruj masłem, jeśli chcesz. Na chlebie rozsmaruj grubą warstwę ricotty, albo twarogu utartego z odrobiną śmietany lub mleka. Polej miodem i posyp prażonym siemieniem lnianym.

kanapka-z-ricotta-i-siemieniem-lnianym

Jak zrobić prażone siemię lniane?

Rozgrzej patelnię lub garnek z dopasowaną pokrywką. Na dno wysyp cienką warstwę siemienia lnianego i praż, potrząsając naczyniem, żeby ziarenka cały czas się mieszały. Garnek lub patelnię nakryj, ponieważ ziarna siemienia lnianego otwierają się podczas prażenia i strzelają, jak popcorn. Praż krótko i uważaj, żeby nie przypalić ziaren.

Uprażone siemię możesz zmielić lub utrzeć w moździerzu z odrobiną soli.

Jeśli robisz to pierwszy raz, zacznij od niewielkiej ilości siemienia. Weź 1-2 łyżki i praż, sprawdzając, jaki stopień urażenia najbardziej ci odpowiada. Uważaj – siemię łatwo się przypala! Odpowienio uprażone ma ciemnobrązowy kolor i przyjemny orzechowy smak.

6 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny