Skip to main content

Jak zrobić grzanki do sałatek i zup?

By 31 marca, 201610 stycznia, 2018jak zrobić, Pomocnik kuchenny

Jak zrobić grzanki do sałatek i zup? Takie małe, chrupiące grzaneczki, z którymi większość sałatek i zup będzie smakować jeszcze lepiej. Tak się jakoś przyjęło, że nazywamy je w domu krutonami (od fr. croûton/ang. croutons) i robimy z czerstwego, najczęściej białego pieczywa, wymieszanego z oliwą, lekko osolonego i zrumienionego w piekarniku. To świetny sposób na zużycie niezbyt już świeżego pieczywa, bo podpieczone grzanki spokojnie poleżą w szczelnie zamkniętym pojemniku, zachowując chrupkość, przynajmniej przez kilka dni. Ale u nas zwykle znikają szybko i to nie tylko w sałatkach, czy zupach. Podjadamy je po prostu, chrupiąc, jak chipsy.

jak zrobic grzanki do salatek i zup

Chrupiące grzanki do sałatek i zup
⋅ przepis podstawowy ⋅

4 porcje

  • 2 czerstwe kajzerki
  • ¼ szklanki oliwy
  • ½ łyżeczki soli (lub do smaku)

Nastaw piekarnik na 180°C.

Bułki, razem ze skórką, porwij w rękach na małe, nieregularne kawałki. Włóż do miski, polej oliwą i posyp solą. Wymieszaj ręką, wmasowując oliwę delikatnie w miąższ bułki.

Kawałki pieczywa rozłóż na blasze, pojedynczą warstwą. Wstaw do piekarnika i zapiekaj, przez 10-15 minut, do zrumienienia. W płowie pieczenia przemieszaj.

Po przestudzeniu przełóż do szczelnie zamkniętego pojemnika.

Grzanki przechowuj w temperaturze pokojowej. Szczelnie zamknięte, powinny zachować chrupkość przynajmniej przez kilka dni, do tygodnia.

Grzanki można zrobić nie tylko z kajzerek, ale i innego białego pieczywa, np. z bagietki, ciabatty itp. Do zup pasować będą również grzanki zrobione z chleba na zakwasie. Takie grzanki znajdziesz  >w tym przepisie<. Jednak ponieważ są doprawiane musztardą i mają dodatek masła, nie nadają się do dłuższego przechowywania i powinny być zużyte od razu.

Zobacz film, jak zrobić grzanki:

 

4 komentarze

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny