Skip to main content

Jak ugotować fasolę

By 26 listopada, 201510 stycznia, 2018jak zrobić, Pomocnik kuchenny

Fasola z puszki jest wygodna i to bardzo. I dlatego zawsze staram się mieć  w kuchni jedną, na wszelki wypadek. Żeby w podbramkowej sytuacji móc ugotować z niej szybką zupę, błyskawicznie przerobić na pastę do chleba, albo na sałatkę. Ale każde z tych dań bardzo zyska jeśli zrobimy z fasoli ugotowanej w domu. Dlatego warto wiedzieć, jak ugotować fasolę i zrobić to dobrze. Nawet jeśli zabiera to sporo czasu.

Tak, od momentu, kiedy zalejemy fasolę wodą, by się namoczyła, do wyjęcia z garnka ugotowanych, mięciutkich i kremowych ziaren upłynie kilkanaście godzin. Na szczęście, fasoli nie trzeba przez cały ten czas pilnować. Najlepiej jest zostawić ją do namoczenia na noc, rano nastawić, a fasolowy obiad będziemy mogli zjeść o zwykłej porze. Już piszę, jak ja to robię, ale jeśli macie swoje triki i sposoby, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach.

MK--jak--ugotowac--fasole

 

MK--fasola--przed--ugotowaniem-compressor

Namaczanie

Fasolę zalewam dużą ilością wody,  objętościowo około trzy razy tyle, co fasoli. Wodę solę, dając 1 łyżeczkę soli na litr wody. Namoczona w posolonej wodzie fasola jest dużo smaczniejsza, ponieważ sól ma czas dotrzeć do samego środka ziaren!

Gotowanie

Istnieją dwie szkoły gotowania fasoli. Jedna mówi, żeby gotować ją w tej samej wodzie, w której się moczyła, żeby nie tracić wartości odżywczych. Druga każe przed gotowaniem wymienić wodę na świeżą, uzasadniając to faktem, że ze starą wodą pozbywamy się (przynajmniej częściowo) substancji powodujących wzdęcia.

Jeśli wymieniasz wodę przed gotowaniem fasoli, posól ją lekko ponownie – wystarczy ½ łyżeczki na garnek. Wody daj tyle, by zakrywała fasolę na 3-4 centymetry. Do gotowania fasoli dodaję przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie oraz czarny pieprz w ziarnach. Fasola przejdzie lekko ich smakiem w czasie gotowania. Po zagotowaniu zmniejszam ogień do minimum i cierpliwie czekam, aż fasola zmięknie. Zaglądam do niej od czasu do czasu i próbuję, ale nie mieszam. Dobra będzie, gdy łatwo rozpadnie się pod naciskiem palca lub łyżki.

Studzenie

Jeśli pozwolisz fasoli ostygnąć w wywarze, będzie ładniejsza. Ma to znaczenie, jeśłi chcesz jej użyć do zrobienia sałatki.  Studzenie przyspieszysz stawiając garnek z fasolą do zimnej wody z lodem. Fasola najszybciej wystygnie i ładnie się osuszy, jeśli po odcedzeniu wysypiesz jej pojedynczą warstwę  na dużą blachę.

Przechowywanie

Jeśli nie będzie używana od razu, ugotowaną fasolę studzę i przechowuję w lodówce (w wywarze lub przecedzoną i osuszoną) przez kilka dni. Na dłużej mrożę ją zapakowaną w pojemniczkach, w małych porcjach.

MK--ugotowana--fasola

Jak ugotować fasolę
  • 1 kg fasoli
  • 2-3 litry wody
  • 2-3 łyżeczki soli
  • przyprawy: 2 liście laurowe, 2 ziela angielskie, ¼ łyzeczki ziaren pieprzu (opcjonalnie)

Fasolę przepłucz. Włóż do garnka i zalej osoloną wodą. Zostaw na 8-10 godzin (najlepiej na noc), żeby napęczniała.

Gotuj w tej samej wodzie, w której się moczyła lub wymień ją na świeżą (tę lekko posól). Dodaj umieszczone w saszetce przyprawy (jeśli chcesz), postaw na dużym ogniu i zagotuj. Zmniejsz ogień do minimum i gotuj, pod przykryciem, aż fasola zmięknie. Nie mieszaj. Czas gotowania będzie zależał od rodzaju fasoli, zacznij sprawdzać miękkość po godzinie.

Fasolę najlepiej wystudź w wodzie, w której się gotowała. Używaj fasoli odcedzonej lub razem z wodą z gotowania, w zależności od przeznaczenia.

MK--fasola--gotowana

 

2 komentarze

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny