Skip to main content

Jajka w koszulkach (film)

By 30 marca, 201210 stycznia, 2018jak zrobić, Pomocnik kuchenny

Przyznam, że kiedyś bałam się robienia jajek w koszulkach. Wydawało mi się to skomplikowane i wymagające posiadania niemal wiedzy tajemnej. Bo jak to – gotować jajo bez skorupki? I po co, skoro to w skorupce wychodzi dobre? Łatwiej odpowiedzić, po co. Jajka w koszulkach są delikatniejsze nawet od gotowanych na miękko i, jak sie okazało, bardziej mi od nich smakują.

A czy rzeczywiście jest takie trudne do zrobienia? Nie! Jedyna różnica polega na wybiciu jajka do niewielkiego naczynia, np, filiżanki i wlaniu go do leciutko gotującej się wody (w mocno gotującej się wyjdą niekształtne i brzydko poszarpane) i po kilku minutach jajka są gotowe.

Jeśli ktoś jeszcze nie próbował, zapraszam do oberzenia filmu:

Jajka w koszulkach
  • duży garnek
  • woda
  • ocet
  • łyżka cedzakowa
  • jajka
  • miseczki

W garnku – najwygodniejszy będzie dość szeroki – zagotuj wodę. Woda powinna mieć nie mniej niż 5 centymetrów głębokości. Gdy się zagotuje, zmniejsz ogień do minimum, tak żeby woda tylko lekko pyrkała.

Do wody wlej ocet (zwykły spirytusowy, nie musi być winny) w ilości około 2 łyżek na każdy litr wody. Zamieszaj i poczekaj, aż z dna garnka znowu zaczną się odrywać małe bąbelki.

Jajka – powinny być jak najświeższe – wybij, każde osobno, do małych miseczek lub filiżanek. Sprawdź, czy do miseczek nie dostały się skorupki. Delikatnie wlej jajka do gorącej wody, jedno po drugim i gotuj przez 4 minuty. Pamiętaj – woda nie powinna się mocno gotować, ogień cały czas powinien być zmniejszony do minimum!

W czasie, kiedy jajka będą się gotowały, przygotuj talerz wyłożony ręcznikiem papierowym. Po 4 minutach wyjmij jajka z wody łyżką cedzakową, połóż je na papierowym ręczniku i osusz.

Jajka w koszulkach najlepiej podawać natychmiast po ugotowaniu. Jeśli chcesz je podać trochę później, możesz je najpierw schłodzić (zanurzając w zimnej wodzie) i odgrzać, gdy będą potrzebne, wrzucając je na 1 minutę do gorącej wody. Jajka, które mają być odgrzewane powinno się gotować nieco krócej.

Jeśli zależy ci na idealnym wyglądzie jajka – oderwij palacami lub odetnij nożyczkami falbankę, która wytworzyła się w czasie wrzucania surowego jajka do gorącej wody.

15 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny