Skip to main content

Jajecznica z wody (bez smażenia)

By 30 września, 20163 stycznia, 2018jajka, Śniadania

Jajecznica z wody to ostatnio mój ulubiony sposób na jajecznicę. Roztrzepane jajka wylane na wrzącą wodę dają nam najdelikatniejszą w świecie, puszystą i mięciutką jajecznicę. Nie mam mowy, by wyszła za sucha. Lista składników na jajecznicę z wody jest bardzo krótka, wystarczą jajka, sól i pieprz oraz odrobina tłuszczu. Jeśli komuś zależy, tłuszcz można pominąć, ale odrobina wyciskanego na zimno oleju lub dobrej oliwy dodaje fajnego smaku. Jajecznicę warto też posypać drobno posiekanym szczypiorkiem. Roztrzepane jajka, ugotowane w w dużej iości wody wychodzą bardzo smaczne, trzeba tylko zwrócić uwagę, by były jak najświeższe. Solimy je dopiero po ugotowaniu, już na talerzu i warto do nich użyć dobrej soli, na przykład morskiej, w płatkach.

Jajecznica z wody, bez smażenia, ze szczypiorkiem i olejem rzepakowym wyciskanym na zimno

Jajecznica z wody
(bez smażenia)

2 porcje

  • 4 jajka, bardzo świeże
  • sól w płatkach i świeżo mielony pieprz, do smaku
  • 1-2 łyżki oleju rzepakowego wyciskanego na zimno, oliwy lub stopionego masła
  • 1-2 łyżeczki drobno posiekanego szczypiorku

dodatkowo:

  • nieduży garnek z pokrywką (ok. 2 litry)
  • durszlak/duże sitko

Zagotuj wodę w garnku.

Jajka roztrzep dokładnie widelcem lub rózgą – białko i żółtko powinny być dobrze wymieszane i napowietrzone. Zamieszaj łyżką wrzącą wodę, wlej do niej roztrzepane jajka i nakryj garnek pokrywką. Wolno policz do 20. Jajka powinny się ściąć i wypłynąć na powierzchnię. Zdejmij garnek z ognia, zlej większość wody, następnie przełóż jajka na durszlak lub sitko, na 5-10 sekund, by osączyć je do końca. Przełóż na talerz, polej olejem, oliwą lub masłem. Posyp solą, pieprzem oraz szczypiorkiem.

Rób małe porcje tej jajecznicy, najwyżej z czterech jajek, inaczej nie zetnie się dobrze w środku.

Żeby nie zniszczyć delikatnej struktury jajecznicy, nie wylewaj jej na sitko z całą woda z gotowania. Zlej najpierw większość wody z garnka, jak przy odcedzaniu ziemiaków, tylko ostrożnie.

Pamiętaj o zamieszaniu wody przed wlaniem do niej jajek, tak jak to się robi przy gotowaniu jajek w koszulkach. Dzięki temu jajka nie rozlewają się po całym garnku i wychodzi nam zgrabna, zwarta porcja.

 

Save

6 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny