Skip to main content

Hummus z pieczonego buraka

Hummus i burak – wystarczyło, że mignęły mi przed oczami te dwa słowa i  puszka z ciecierzycą otworzyła się praktycznie sama. Niestety, pani ciecierzyca musiała poczekać na swego towarzysza, buraka. Upieczenie buraka zajmuje jednak trochę więcej czasu niż otwarcie puszki, a wersja z zapuszkowanymi burakami, proponowanymi w przepisie w australijskim wydaniu magazynu Delicious, nie wchodziła w rachubę. Kto raz spróbował pieczonych buraków, ten przepadł. Zapraszam więc na różowy hummus z pieczonego buraka. Nie tylko jego kolor wychodzi niezwykły. Smak również.

Zobacz nowe przepisy na buraczkowe hummusy:

hummus z buraka z kozim serkiem

idealnie gładki hummus burakaczkowy

 

różowy hummus z pieczonego buraka i ciecierzycy

Oczywiście nie namawiam nikogo do rozgrzewania piekarnika po to, żeby upiec jednego małego buraczka. Pieczemy ich więcej i oprócz hummusu robimy dużo innych buraczanych pyszności z barszczem na czele. Albo dorzucamy zawiniętego w folię aluminiową buraka, gdy w piekarniku piecze się już coś innego.

Jedliście już zasmażane buraczki z pieczonych buraków? Spróbujcie koniecznie.

Hummus z pieczonego buraka
  • 1 puszka ciecierzycy
  • 1 nieduży (100-150 g) upieczony burak*, obrany i pokrojony na kilka kawałków
  • 2 ząbki czosnku, posiekane
  • 1 łyżka pasty tahini
  • 1-2 łyżki soku z cytryny
  • 2 łyżki oliwy z oliwek + trochę do polania gotowego hummusu
  • sól do smaku

Przecedź ciecierzycę, ale nie wylewaj całego płynu. Zachowaj nieco na później, może się przydać do rozrzedzenia hummusu.

Ciecierzycę zmiksuj  na gładką masę z pokrojonym burakiem, czosnkiem, pastą tahini i 1 łyżką soku z cytryny. Pod koniec miksowania dodaj oliwę z oliwek, a jeśli dip wyszedł za gęsty, także trochę płynu z puszki. Spróbuj, a jeśli trzeba, dodaj sól i resztę soku z cytryny.

Gotowy hummus wyłóż do miseczki lub rozsmaruj na talerzu i polej dodatkowo oliwą.

Jak upiec buraki?

Buraki skrop olejem, posyp solą i pieprzem. Piecz zawinięte w folię aluminiową, w temperaturze 180˚C, aż będą miękkie, około 40-50 minut małe lub dłużej większe.

***

Zobacz nasze przepisy na inne smakowite hummusy:

hummus z dyni

hummus z bobu

hummus z baraniną

Save

Save

Save

Save

Save

Save

4 komentarze

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny