Przepis na troszkę inny hummus. Hummus z marchewki. Jak inne hummusy zawiera gotowaną ciecierzycę, ale za jego niecodzienny smak i kolor odpowiada marchewka. Marchewkę do tego hummusu możecie albo zetrzeć na tarce i podsmażyć na patelni, aż zmięknie, albo pokroić na kawałki i upiec w piekarniku. W upalne, letnie dni polecam raczej sposób z podsmażaniem, nie nagrzejemy kuchni piekarnikiem, a starta młoda marchewka dość szybko zmięknie nam na patelni. Hummus z marchewki zawiera jeszcze jedną niespodziankę. Zamiast sosu tahini, zostało do niego dodane masło orzechowe. Marchewka i masło orzechowe pysznie się łączą smakowo. Jeśli chcecie jeszcze bardziej uatrakcyjnić tę marchewkową pastę, polejcie ją odrobiną ostrego sosu zrobionego z papryki chipotle w sosie adobo (sprzedawana jest w niedużych puszkach, w większych supermarketach, w dziale Kuchnie Świata) i posypcie podprażonymi z miodem orzeszkami ziemnymi. Tak podany hummus na pewno zrobi wrażenie!
Jeśli zasmakujecie w tym hummusie, wypróbujcie również przepis na przepyszny dip marchewkowy z pieczonej marchewki, doprawiony ostrą pastą harissa oraz imbirem.
Hummus z marchewki z masłem orzechowym
4-6 porcji
- ½ kg marchewki
- ⅓ szklanki oliwy
- 1 puszka ciecierzycy, osączonej
- 1 łyżka mielonego kminu rzymskiego
- 1 łyżka mielonej kolendry
- sól, do smaku
- 2 ząbki czosnku, ze skórką
- 3-4 łyżki soku z cytryny
- ¼ szklanki masła orzechowego
- według potrzeby: sok marchewkowy lub woda
- do dekoracji: ¼ szklanki niesolonych fistaszków + 1 łyżka miodu
- pikantny sos: ½ papryki chipotle w sosie adobo + 1 łyżka oliwy + 1-2 łyżeczki wody
Marchewkę obierz cienko, zetrzyj grubo na tarce i podsmaż, na niedużym ogniu, z 2 łyżkami oliwy, mieszając, aż zmięknie. Dodaj ciecierzycę, mielony kmin oraz kolendrę. Posól lekko i smaż jeszcze 1-2 minuty, aż przyprawy zaczną pachnieć. Odstaw do przestygnięcia.
Czosnek zmiażdż w moździerzu z 3 łyżkami soku z cytryny, odstaw na 10 minut, następnie przecedź przez gęste sitko. Podsmażoną i przestudzoną marchewkę z ciecierzycą zmiksuj na gładką pastę z przecedzonym sokiem z cytryny, resztą oliwy i masłem orzechowym. Dopraw solą do smaku i w razie potrzeby dodaj więcej soku z cytryny. Gdyby pasta wyszła za gęsta, rozcieńcz ją sokiem marchewkowym lub wodą.
Zrób dodatki. Na suchej patelni zrumień lekko fistaszki. Dodaj miód i smaż, mieszając, aż miód zacznie się karmelizować. Przełóż na blachę lub matę silikonową. Gdy karmel stwardnieje, posiekaj orzeszki z grubsza. Paprykę chipotle w sosie adobo posiekaj drobno, wymieszaj z oliwą i wodą, aby powstał sos.
Wyłóż hummus na talerz, polej sosem z papryki chipotle i posyp karmelizowanymi fistaszkami. Możesz go dodatkowo skropić oliwą i posypać młodą nacią z marchewki.
Marchewkę do tego hummusu możesz obrać, pokroić na kawałki i upiec w piekarniku, w 200°C, aż zmięknie i się lekko zrumieni. Zmiksuj na gładko z ciecierzycą i resztą składników, jak w przepisie.
Paprykę chipotle w sosie adobo możesz też wykorzystać do zrobienia pikantych skrzydełek, enchilady i innych potraw.
Zamiast chipotle w sosie adobo do zrobienia pikantnego sosu możesz użyć pasty harissa, kupnej lub z naszego przepisu.
Hummus bardzo lubię, ale takiego jeszcze nie jadłam 🙂 Chętnie spróbuję 🙂
Polecam serdecznie 🙂
Prezentuje się super 🙂
Dzięki, Beti!
świetny ten humus, chociaż proponuję powoli dodawać masło orzechowe i smakować aby nie wyszedł za słodki. Nie miałam papryki, polałam pikantną oliwą z papryczką chili i dla ozdoby posypałam płatkami chili. Pycha
Słuszna uwaga 🙂 Dziękuję za komentarz!