Skip to main content

Dżem truskawkowy z octem balsamicznym

By 17 maja, 20124 stycznia, 2018Dodatki, dżemy i powidła, przetwory na zimę

To już koniec truskawkowego sezonu, przynajmniej u mnie. Ale najlepszy przepis, choć chyba najmniej spektakularny wizualnie, zostawiłam na koniec. Straciłam rachubę, ile słoiczków tego dżemu zrobiłam przez ostatnie dwa miesiące. Pierwszy dżem truskawkowy z octem balsamicznym był na próbę, nieduża porcja, z połowy kilograma truskawek. Wystarczyło akurat na jeden słoiczek, a sam słoiczek przetrwał… zaledwie do śniadania następnego dnia. Właściwie, to nawet nie było potrzeby go zakręcać, bo co godzinę próbowaliśmy, czy naprawdę jest taki dobry, jak nam się wydawało na początku. Dodam, że garnek również został wylizany do czysta, jak tylko wystarczająco ostygł. Tydzień później usmażona została kolejna porcja, potem następna i tak dalej, aż do wykończenia zapasu octu balsamicznego. Dżem ten zrobiłam bowiem w oparciu o przepis na figowy dżem z octem balsamicznym.

Zobacz też przepis na dżem truskawkowy z jagodami

Wersję truskawkową wypróbowałam w różnych stopniach wysmażenia – z całymi owocami w syropie, jak konfitura, średnio wysmażoną, z kawałkami owoców i mocno wysmażoną, jak powidła. Wszystkie wyśmienite, nawet ta, która mi się lekko skarmelizowała (ach, jaki to był zapach!). Najmniej zadowlona byłam z kombinacji z białym octem balsamicznym, bo niewiele różniła się od zwykłego dżemu truskawkowego – ale ciągle bardzo dobrego, nie zrozumcie mnie źle. Dżem z białym octem zachowuje żywy czerwony kolor świeżych truskawek, zaś dżem truskawkowy z octem balsamicznym tradycyjnym, ciemnym nabiera głębokiej brązowej barwy. Z doświadczenia powiem, że lepiej użyć mniejszą ilość prawdziwego octu balsamicznego, niż więcej podróbki z octu winnego z zagęszczonym sokiem winogronowym. Do dżemu można spokojnie dać „najmłodszy” z octów balsamicznych.

Dżem truskawkowy z octem balsamicznym

Dżem truskawkowy z octem balsamicznym

3 słoiki po 240 ml

  • 1 kg dojrzałych truskawek
  • 1½ szklanki (330 g) cukru
  • ¼-½ szklanki octu balsamicznego
  • ½ łyżeczki pieprzu w ziarnach
  • opcjonalnie: pestki z 1-2 cytryn*
  • 3-4 łyżki soku z cytryny (lub do smaku)
  • szczypta soli

Truskawki umyj, odszypułkuj i umieść w sporym garnku o grubym dnie. Owoce  możesz pokroić, zostawić w całości lub wymieszać pokrojone z całymi, w zależności od tego czy lubisz dżem jednolity, czy z kawałkami owoców.

Zasyp truskawki cukrem, zalej octem i dodaj do nich zawinięte w kawałek gazy ziarna pieprzu oraz pestki z cytryny (jeśli ich używasz). Dolej sok z cytryny i dodaj szczyptę soli. Gotuj  na niewielkim ogniu. Na początku możesz garnek przykryć na kilka minut, dopóki owoce nie puszczą soku. Później gotuj odkryte, od czasu do czasu mieszając, 1½ do 2 godzin, dopóki dżem nie osiągnie pożądanej gęstości (pamiętaj, że po ostygnięciu dżem zgęstnieje jeszcze  bardziej). Metoda z termometrem – gotuj dopóki dżem nie osiągnie temperatury między 100 a 105 stopni C.

Gorący dżem przełóż do czystych i suchych słoiczków, usuwając z niego wcześniej ziarna pieprzu i pestki cytrynowe. Słoiki zakręć i odstaw do góry nogami na 20 minut, następnie odwróć.

* Pestki z cytryny dodawane do dżemu, mają poprawiać jego gęstość.

ostatnia aktualizacja 05.08.2015

Save

Save

17 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny