Skip to main content

Dżem truskawkowy z borówkami

By 12 maja, 20134 stycznia, 2018Dodatki, dżemy i powidła, przetwory na zimę

Dżemy wieloowocowe raczej pomijam robiąc zakupy. Wolę konkretny smak dżemu truskawkowego, wiśniowego, czy z czarnej porzeczki niż niezdecydowany marmoladowy misz-masz. Ale nie mam nic przeciwko prostym połączeniom dwóch składników, szczególnie kiedy jeden z nich dominuje, a drugi pelni rolę uzupełniającą i taki jest dżem truskawkowy z borówkami.

Zobacz też przepis na dżem truskawkowy z octem balsamicznym

Dżem truskawkowy z borówkami (lub jagodami) powstał eksperymentalnie, z potrzeby chwili, kiedy zakupiłam dużą ilość truskawek, do przerobienia na szybko, a w lodówce miałam resztkę jagód. A właściwie borówki amerykańskiej. Okazało się, że mieszanka truskawkowo-jagodowa sprawdza się wyśmienicie, dżem ma ładny głęboki kolor i zdecydowany truskawkowy smak, pogłębiony dodatkiem jagód. Jest słodko-kwaskowaty, taki, jaki lubię najbardziej. Zdecydowanie wchodzi do mojego stałego dżemowego repertuaru.

dzem truskawkowy z jagodami

Dżem truskawkowy z borówkami

wychodzą 2 słoiczki po ok. 250 ml

  • 1 kg truskawek
  • 150 g (czubata szklanka) borówki amerykańskiej lub jagód
  • ½ kg cukru
  • ¼ szklanki soku cytrynowego

Owoce umyj i osusz. Truskawki odszypułkuj, duże pokrój na połowki/ćwiartki, małe zostaw w całości. Truskawki i jagody/borówki wrzuć do garnka o grubym dnie, zasyp cukrem i postaw na niedużym ogniu. Gotuj, początkowo pod przykryciem, a gdy owoce puszczą sok, bez przykrywki, od czasu do czasu mieszając. Im gęściejszy będzie się robił dżem, tym częściej go mieszaj. Pod koniec gotowania dodaj sok z cytryny i gotuj jeszcze kilka, kilkanaście minut, aż osiągnie pożądaną gęstość/temperaturę*. W wypadku tego dżemu zajmie to 1-1½ godziny.

Gorący dżem przekładaj do czystych i suchych słoiczków, zakręć i postaw do góry nogami, do wystygnięcia.

dzem-skladanka

*Jak sprawdzić, czy dżem jest gotowy?

Są na to dwie metody.

Pierwsza – łatwiejsza i szybsza, wymaga użycia termometru. Dżem jest odpowiednio wysmażony, gdy osiągnie temperaturę pomiędzy 100 a 105ºC.

Jeśli nie masz termometru, przed rozpoczęciem gotowania dżemu, wstaw do zamrażarki niewielki spodek. Po godzinie gotowania wylej na zimny spodek odrobinę dżemu. Jeśli natychmiast zastygnie, zachowując kształt, dżem możesz przekładać do słoiczków. Jeśli się rozleje, gotuj go dalej i sprawdź ponownie po 10 minutach. I po  kolejnych, jeśli będzie trzeba.

Save

2 komentarze

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny