Skip to main content

Domowe karmelki z miodem

By 3 lutego, 20163 kwietnia, 2024Na słodko

Domowych cukierków nie robiłam od wieków, tak długo, że prawie zapomniałam, jak się do tego zabrać. Prawie…  Na szczęście wyszły pyszne, mięciutkie cukierki, podobne do toffi. Zwolennicy ciągutek powinni być z nich bardzo zadowoleni.

W przepisie podane są temperatury, do jakich należy podgrzać karmel oraz masę śmietankową, żeby karmelki wyszły idelanie. Jeśli nie macie termometru cukierniczego, nie przejmujcie się za bardzo. Mierzyłam czas gotowania, jednocześnie sprawdzając temperaturę – po prostu się go trzymajcie, gotując cały czas na średnim ogniu. Trzymanie się określonej temperatury sprawi, że cukierki wyjdą w sam raz, nie za miękkie, nie za twarde, ale… przecież tak naprawdę nie robi to więlkiej różnicy, prawda? Będą pyszne tak, czy siak, tylko  nie przypalcie karmelu! I zrobione w domu, bez żadnych „ekstra” dodatków w składzie. Gorąco namawiam was też do posypania ich jakąś dobrą solą, bo sól znakomicie zrównoważy ich słodycz. Taka w płatkach będzie znakomita, bo jej cienkie płatki i przyjemnie rozpuszczają się na języku.

 

MK--domowe--karmelki--miodowe

Domowe karmelki z miodem

wychodzi 40-50 sztuk

  • 1 szklanka (250 ml) śmietanki kremówki 30%
  • 65 g masła + troszkę do posmarowania foremki
  • 1⅓ szklanki (295 g) drobnego cukru
  • ⅔ szklanki (240 g) miodu
  • opcjonalnie: sól morska
  • pomocne: termometr cukierniczy

Przygotuj foremkę 20×20 cm. Natłuść ja lekko olejem o neutralnym smaku i wyłóż papierem pergaminowym. Papier również lekko natłuść.

Śmietankę i masło podgrzewaj w małym rondlu, aż masło się rozpuści. Odstaw na bok. W drugim garnku (ok. 2 litry pojemności) podgrzewaj miód z cukrem, na średnim ogniu, mieszając od czasu do czasu, żeby cukier się rozpuścił. Od momentu zagotowania, gotuj jeszcze 6-7 minut (aż osiągnie 154ºC). Następnie zacznij powoli i bardzo ostrożnie dolewać ciepłą śmietankę z masłem. Uwaga: będzie kipieć! Mieszaj i gotuj jeszcze przez 11-12 minut, aż masa dojdzie do temperatury 127ºC. Jeśli nie masz termometru – przestań gotować, gdy masa nagle zacznie się mniej pienić.

Zdejmij garnek z ognia, mieszaj jeszcze chwilę, dopóki nie przestaną się pojawiać bąbelki. Przelej do wyłożonej papierem formy. Gdy ostygnie, wstaw ją do lodówki. Steżałą masę wyjmij z foremki razem z papierem. Papier odklej, masę pokrój na desce nożem zanurzanym często w gorącej wodzie.

Cukierki możesz posypać lekko solą. Zawiń je w papierki i przechowuj w lodówce do tygodnia.

Uwaga: masa krówkowa, zarówno przed, jak i pod dodaniu śmietanki mocno buzuje, zwiększając objętość dwu-, a nawet trzykrotnie. Weźcie to pod uwagę wybierając garnek i zachowajcie ostrożność, szczególnie w czasie dolewania śmietanki! Pod żadnym pozorem nie próbujcie też gorącej masy, choćby nie wiem, jak was kusiło!

Jeśli nie macie termometru, trzymajcie się  podanego czasu gotując masę krówkowa na średnim ogniu.

Można sprawdzić, czy masa karmelowa jest gotowa wylewając kroplę na zimny talerzyk., tak jak sprawdzamy stopień wysmażenia dżemu. Jeśli utworzy się kulka i nie będzie się kleić, jest gotowa.

MK--domowe--karmelki--z-miodem

 

 

6 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny