Skip to main content

Dip z białej fasoli

By 28 lutego, 201111 stycznia, 2018dipy i hummusy, Małe dania

Spędziłam dziś pół dnia werując książki Donny Hay. Zaczęło się od poszukiwania przepisu na dip z białej fasoli z pieczonym czosnkiem. Przepis znalazłam szybko, bo mniej więcej pamiętałam, gdzie go szukać, ale po drodze trochę czasu zeszło mi – jak zwykle, gdy dopadnę czegokolwiek autorstwa DH – na podziwianiu zdjęć i zaznaczaniu kolejnych przepisów do wypróbowania. Czas ten na pewno nie był zmarnowany, bo mam z głowy wymyślanie obiadów przez kolejne dwa miesiące. Donna rządzi 🙂 to oczywiste, wystarczy zajrzeć na jej stronę.

Sam dip, jak większość dipów, robi się w parę minut, pod warunkiem, że ma się pod ręką upieczony czosnek. Ja miałam, bo wrzuciłam główkę do piekarnika, w którym dzień wcześniej piekł się kurczak. A dalej poszło jak z płatka. Zamiast polecanego chlebka pita była przypieczona pod grillem bagietka pokrojona w grube słupki.

Dip z białej fasoli

Dip z białej fasoli z pieczonym czosnkiem
  • puszka białej fasoli np. cannellini
  • mała główka czosnku, upieczona*
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 2 łyżki oliwy z oliwek, plus trochę do polania
  • 1/2 łyżeczki mielonego kminu rzymskiego
  • 3 łyżki grubo posiekanej mięty, plus kilka całych listków do przybrania
Fasolę odcedź, ale nie wylewaj na razie płynu – może się okazać potrzebny, gdyby dip był za gęsty. Zmiksuj na gładką masę fasolę, wyciśnięty z łupin czosnek, oliwę, sok z cytryny i kmin. Spróbuj, czy nie trzeba mocniej doprawić kminem (w oryginalnym przepisie była cała łyżeczka, ale mnie usatysfakcjonowało pół) i ewentualnie solą, choć fasola z puszki jest już z reguły solona. Jeśli jest za gęsty dodaj trochę fasolowego płynu.
Przed samym podaniem wymieszaj z posiekaną miętą i polej odrobiną dobrej oliwy z oliwek. Dołóż kilka całych listków dla dekoracji.

Ten dip z białej fasoli znika prawie tak szybko, jak się robi.

* Czosnek można upiec albo dorzucając do piekących się w piekarniku warzyw lub mięsa całą główkę, skropioną oliwą, w łupinach, ale ze ściętym czubkiem (tym, z którego wyrosłyby czosnkowe łodygi, gdyby im na to pozwolić), albo piekąc go solo, w foremce lub naczyniu żaroodpornym, obrany lub nieobrany, skropiony oliwą, w temperaturze 150-160˚C, aż zmięknie (pół godziny lub dłużej).

Dip zrobiłam według przepisu z książki Donny Hay Flavors.

Dip z białej fasoli

Save

2 komentarze

  • Lika pisze:

    Jak już sobie zrobiłam to konto- specjalnie dla Ciebie Bee:)-to i tu napisze dla czytających.
    Dip jest błyskawiczny w wykonaniu i bardzo smaczny. Takie ” cos innego”. Dla mnie pól łyżeczki kminu było za mało ( był za mało wyrazisty w smaku) i dałam więcej. Cytryny tez ,bo lubimy wyraziste smaki.

  • Bee pisze:

    Dziękuję ślicznie 🙂 Następny krok – własny blog (ale mi się zrymowało), wszyscy/kie czekamy!

    A ilość przypraw zawsze trzeba dostować do własnego smaku, nie da się inaczej 🙂

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny