Skip to main content

Czekoladowy chleb „w ciemno”

By 11 kwietnia, 20137 lutego, 2017Pieczywo

Nigdy w życiu nie pomyślałabym, że z własnej woli upiekę takie cudo, jak czekoladowy chleb. I miałam rację, nie upiekłam go z własnej woli. Dałam się wciągnąć w zabawę Annie-Marii. Mówią, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła, a mną, kiedy zgodziłam się wziąć udział w akcji pod hasłem chleb „w ciemno”, kierowała zwykła ludzka ciekawość. No, jeśli w piekle miałabym mieć tyle frajdy, co przy pieczeniu tego chleba, to nie chcę iść do nieba!

Po pierwsze, dużo przyjemności sprawiło mi ręczne wyrabianie czekoladowego ciasta, które z początkowo lepkiej masy szybko stało się przyjemnie miękkie i aksamitne. Wyrabiałam je ręcznie, bo zdecydowałam się na zrobienie tylko jednego, malutkiego bochenka – w sam raz na dwie osoby. Po drugie – ten zapach! Przez cały czas wyrabiania, wyrastania i pieczenia, w kuchni unosił się wspaniały, czekoladowy aromat. Po trzecie – smak. Nie miałam pojęcia, czego oczekiwać po czekoladowym chlebie! Do pierwszej kromki podeszłam więc z pewną dozą podejrzliwości. A co, jeśli będzie niedobry? Przyznać się, jeśli nie będzie mi smakował, czy nie? Na szczęście ten dylemat został mi oszczędzony. Czekoladowy chleb, choć niepodobny do żadnego mi znanego, ani całkiem słodki, ani zupełnie wytrawny, jest bardzo dobry. Budzi zdziwienie, ale i ochotę do sięgnięcia po kolejną kromkę. A potem następną…

Chleb czekoladowy

Włoski czekoladowy chleb
Pane al cioccolato

proporcje na 1 mały bochenek, około 375 g

zaczyn:

 • 15 g (1 łyżka) aktywnego zakwasu chlebowego (używałam żytniego)
 • 15 g (1½ łyżki) mąki pszennej chlebowej
 • 10 g (2 łyżeczki) letniej wody

Wszystkie składniki zaczynu wymieszaj, przykryj i odstaw na 8 godzin lub na noc do przefermentowania.

ciasto właściwe:

 • zaczyn
 • 200 g (1½ szklanki) mąki pszennej chlebowej
 • 125 ml (½ szklanki) letniej wody
 • 35 g (2 łyżki) miodu
 • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
 • 13 g (5 łyżeczek) ciemnego gorzkiego kakao
 • 1/8 łyżeczki drożdży instant
 • 5 g (1 łyżeczka) soli morskiej
 • 40 g (¼ szklanki) czekoladowych „groszków” lub posiekanej czekolady

 

Wszytkie składniki, poza czekoladą, wsyp do miski i wymieszaj. Następnie zagnieć gładkie i sprężyste ciasto – przy ręcznym wyrabianiu może to potrwać nawet 15-20 minut. Po wyrobieniu odłóż je na 5-10 minut, następnie dodaj czekoladę i jeszcze raz krótko zagnieć,  żeby kawałki czekolady równomiernie rozłożyły się w cieście.

Ciasto włóż do miski posmarowanej lekko olejem, przykryj folią i odstaw przynajmniej na 2 godziny (lub do momentu, aż zacznie rosnąć) w temperaturze pokojowej.

Podrośnięte ciasto złóż, formując kulę. Odstaw na 30 minut. Złóż po raz drugi, nadając mu kształt kuli lub podłużnego bochenka. Przykryj i odstaw do wyrośnięcia na 3-4 godziny lub do czasu podwojenia objętości.

Piecz z parą, w piekarniku nagrzanym do 205ºC przez 40-45 minut. Przed pokrojeniem całkowicie wystudź.

Czekoladowy chlebek powstał według przepisu z Apple Pie, Paties & Pâté i z inicjatywy Anny-Marii z Kucharni

Zaczyn na chleb czekoladowy

Czekoaldowy chleb przed upieczeniem

Czekoladowy chleb po ukrojeniu

 

Uwagi:

W zależności od rodzaju mąki, ciasto może potrzebować trochę mniej lub trochę więcej wody. Na początku wlej nieco mniej wody niż podaje przepis. W razie potrzeby dodaj trochę w trakcie zagniatania ciasta.

Ciasto z dodatkiem kakao rośnie bardzo powoli, dużo oporniej niż zwykłe chlebowe. Trzeba się uzbroić w cierpliwość. I dlatego oprócz zakwasu, są w nim drożdże.

Ze względu na dodatek miodu chlebek łatwo się przypieka. Ustaw blachę na niższej półce w piekarniku.

 

Save

Save

Save

13 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny