Skip to main content

Odwrócone ciasto z rabarbarem

By 13 maja, 201618 lutego, 2018ciasta, tarty i serniki, kuchnia polska, Na słodko

Ach, jak ja za nim tęskniłam! Za rabarbarem, oczywiście, a dokładniej, za ciastem z rabarbarem. Za połączeniem kwaśnego ze słodkim, za różowo-zielonym kolorem łodyg i za zapachem. Rabarbar pachnie prześlicznie, prawda? A piekące się ciasto z rabarbarem pachnie jeszcze ładniej. Jeśli chodzi o ciasta z rabarbarem, dla mnie – im prościej, tym lepiej. Zależało mi jednak, żeby ciasto ładnie się prezentowało i dało pokroić w równe, zgrabne kawałki. Dlatego do jego pieczenia wybrałam szeroką keksówkę, a rabarbar pokroiłam w kawałki równe jej szerokości – tak by można nimi było wyłożyć dno foremki. Ciasto miało być maślane i odwracane, rabarbaru dodałam też do środka, już w mniejszych kawałkach. Rabarbar najpierw upiekłam, by puścił sok i nie namoczył zbytnio ciasta. Sok, a właściwie syrop, zachowałam i posmarowałam nim później wierzch ciasta.

A do ciasta może – lemoniada rabarbarowo-truskawkowa?

odwrócone ciasto z rabarbarem

Odwrócone ciasto z rabarbarem

na dużą, szeroką keksówkę (ok. 13×23 cm)

  • ok. 450 g rabarbaru + 3 łyżki drobnego cukru
  • 120 g masła, miękkiego + trochę do smarowania formy
  • 150 g (⅔ szklanki) drobnego cukru
  • 2 duże jajka
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 175 g (1¼ szklanki) mąki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • ⅛ łyżeczki soli

Nastaw piekarnik na 180ºC. Umyj łodygi rabarbaru, obetnij końcówki. Łodygi pokrój w kawałki szerokości formy do ciasta. Zostaw ich tyle, by wystarczyły na wyłożenia dna, resztę pokrój w kawałki 1-2 cm. Rabarbar rozłóż na blasze, wyłożonej kawałkiem papieru do pieczenia i posyp cukrem. Piecz 10-12 minut, aż rabarbar puści sok i zacznie mięknąć. Nie przepiecz go. Odstaw do ostygnięcia.

Obniż temperaturę piekarnika do 150ºC.

Formę do ciasta posmaruj masłem i wyłoż papierem do pieczenia.

Masło ubij z cukrem do białości. Dodawaj po jednym jajku i ubijaj dalej, do połączenia składników. Wmieszaj ekstrakt waniliowy.

Mąkę przesiej z proszkiem do pieczenia i solą. Dodawaj stopniowo do masy maślanej, mieszając delikatnie, tylko do połączenia składników.

Dno formy wyłóż kawałkami rabarbaru. Wylej na nie połowę ciasta, wyrównaj je i posyp krótkimi kawałkami rabarbaru. Przykryj resztą ciasta. Wyrównaj wierzch, uderz kilka razy foremką o blat, by ciasto wypełniło wolne przestrzenie. Z papieru, na którym piekł się rabarbar, zbierz syrop i zachowaj go.

Piecz ciasto w 150ºC przez godzinę, do suchego patyczka. Gdyby ciasto za bardzo się rumieniło, nakryj je luźno folią aluminiową. Wystudź w foremce. Wyjmij z foremki odwracając ciasto, usuń papier. Wierzch ciasta posmaruj syropem rabarbarowym.

Gdyby syropu było mało, wymieszaj go z łyżeczką lub dwiema czerwonego dżemu np. truskawkowego.

Wierzch ciasta możesz dodatkowo czymś posypać, np. orzechami lub granolą.

To ciasto z rabarbarem jest najsmaczniejsze w dniu pieczenia i następnego dnia.

8 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny