Bez względu na to, czy planujecie zrobić słodkie, czy wytrawne pierogi, swojskie lub orientalne, potrzebne będzie wam ciasto na pierogi. Macie tu więc do wyboru aż pięć sześć różnych przepisów.
Nie powiem wam, które ciasto napierogi jest najlepsze, bo wszystkie są bardzo dobre. Przy przepisach zaznaczyłam, jakie pierogi robiliśmy przy użyciu danego ciasta lub do których nadaje się ono najlepiej, ale ogólnie są to ciasta w miarę uniwersalne. Do pierogów używam mąki uniwersalnej lub pszennej poznańskiej. Jedno ciasto na pierogi powstało z użyciem mąki tortowej.
***
Tradycyjne ciasto na pierogi
Tradycyjne ciasto pierogowe z jajkiem było pierwszym, jakie nauczyłam się robić i długo nie robiłam żadnego innego.
To ciasto najlepsze będzie do: pierogów z farszem mięsnym, do pielmieni i uszek a także do pierogów z farszem warzywno-twarogowym.
Tradycyjne ciasto na pierogi
(z jajkiem)
na 40-50 pierogów
- 450 g mąki (3 szklanki) + trochę do podsypania
- 2 jajka
- ¼ łyżeczki soli
- ¼ szklanki wody
Zagnieć ciasto z mąki, jajek i soli, dodając tyle wody, by ciasto było elastyczne, ale dość gęste. Zawiń w folię i odłóż na 30 minut do lodówki.
Wyjmij ciasto z lodówki, poczekaj 5 minut, żeby się ogrzało. Podziel ciasto na 4 porcje, wałkuj je po kolei i wykrawaj krążki, trzymając resztę ciasta pod ściereczką. Resztki ciasta zagnieć i rozwałkuj raz jeszcze.
***
Ciasto makaronowe
Nasze dyżurne ciasto makaronowe do domowego makaronu, o łatwych do zapamiętania proporcjach (na 100 g mąki bierzemy jedno jajko). Robi się się je w blenderze, potem krótko zagniata.
Ciasto makaronowe jest idealne do pierożków robionych w foremkach, np. do ravioli z ricottą i szpinakiem.
Ciasto makaronowe
(na ravioli)
na 30 sztuk
- 200 g mąki (1¼ szklanki), przesianej + do podsypania
- 2 jajka
- ¼ łyżeczki soli
- 1 łyżeczka oliwy
- woda, jeśli będzie trzeba
Mąkę, jajka, sól oraz oliwę umieść w blenderze i miksuj aż składniki się połaczą i powstanie kula z ciasta. Jeśli okaże się, że ciasto jest za suche i składniki się nie łączą, dolej łyżeczkę wody i miksuj dalej. Gdyby było za mokre i lepiące, dosyp łyżeczkę mąki.
Kulę z ciasta wyłoż na blat, lekko podsyp mąką i zagnieć przez 2-3 minuty, aż ciasto zrobi się gładkie i elastyczne. Zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki przynajmniej na 30 minut.
Ciasto podziel na cztery części. Obsyp je delikatnie mąką i wałkuj ręcznie lub przy pomocy maszynki do makaronu, na podłużne, dość cienkie płaty, takie, by pasowały do foremki. Resztę trzymaj pod ściereczką. Jeśli nie masz foremki do ravioli, na podłużnym płacie ciasta wyłóż porcje nadzienia, przykryj drugą połową i wykrawaj kwadratowe pierożki.
***
Ciasto zaparzane
Ciasto zaparzane jest najbardziej uniwersalne ze wszystkich ciast na pierogi. Nadaje się praktycznie do każdego rodzaju farszu, do pierogów nie tylko polskich, ale także azjatyckich. Jest też najprostsze ze wszystkich i robi sie je tylko z dwóch składników: mąki oraz gorącej wody. Po wyrobieniu ciasto powinno odpocząć, potem można je wałkować tradycyjnie i wykrajać krążki szklanką lub skorzystać z azjatyckiego sposobu, czyli formować wałeczki, kroić je na kawałki, jak kopytka i każdy kawałeczek wałkować oddzielnie, nadając mu kształt krążka z cienkimi brzegami i grubszym środkiem. Zaleta tej drugiej metody to brak resztek ciasta.
Z tego ciasta zrobisz m.in. pierogi z mięsem, japońskie pierożki gyoza, chińskie pierożki z wieprzowiną albo
pierogi z ziemniakami i karmelizowaną cebulą.
Zaparzane ciasto na pierogi
na 30-40 pierogów
- 300 g mąki (2 szklanki)
- ¾ szklanki wrzątku
Mąkę wyp do miski i cienkim strumieniem dolewaj do niej wrzątek, cały czas mieszając łyżką. Gdy składniki się połączą, zagnieć i wyrób elastyczne i lśniące ciasto. Ciasto zaparzane można też wyrobić w malakserze. Włóż je do foliowego woreczka, szczelnie zamknij i odłóż przynajmniej na kwadrans.
Podziel ciasto na dwie części. Jedną zostaw w woreczku, drugą cienko rozwałkuj, podsypując lekko mąką. Wycinaj krążki i nadziewaj farszem. Powtórz z resztą ciasta, następnie powtórnie zagnieć i wałkuj resztki ciasta.
Sposób azjatycki na pierogi z zaparzanego ciasta został pisany >tutaj<
***
Ciasto maślankowe
Ciasto maślankowe jest podobne w konsystencji do zaparzanego, choć nieco bardziej mięsiste i wałkuje się je grubiej. Ma delikatnie mleczny posmak. Bardzo lubię to ciasto, jest proste do zrobienia, bardzo elastyczne.
Ciasto maślankowe będzie idealne do pierogów z owocami, ale można z nim zrobić nawet pierogi z farszem z kaczki.
Maślankowe ciasto na pierogi
na 25 dużych pierogów
- 400 g mąki + trochę do podsypania
- 300-400 ml maślanki
- szczypta soli
Mąkę przesiej do miski. Wlej 300 ml maślanki, dodaj sól i zacznij zagniatać ciasto. Gdyby było za twarde, dodawaj po trochu resztę maślanki. Przełóż ciasto na blat i dokończ zagniatanie, podsypując mąką. Zawiń w folię i odstaw na pół godziny do lodówki, żeby odpoczęło.
Ciasto podziel na dwie części. Wałkuj je po kolei, podsypując delikatnie mąką. Wycinaj krążki ok. 9 cm. Resztki ciasta ponownie zagnieć i rozwałkuj. Wycięte krążki ciasta trzymaj pod ściereczką, żeby nie wysychały.
***
Ciasto serowe
Serowe ciasto na pierogi, czyli ciasto pierogowe z dodatkiem kremowego serka Philadelphia, to najlepsze ciasto pierogowe z jakim miałam dotychczas do czynienia. Jest bardzo elastyczne, delikatne, wręcz jedwabiste. Łatwo i cienko się wałkuje, więc wychodzi z niego dużo pierogów. Nie wysycha, dobrze się skleja, żaden pieróg jeszcze nam się nie rozpadł w czasie gotowania. Im cieniej rozwałkowane, tym lepiej smakuje.
Serowe ciasto na pierogi na początku lepiej wymieszać w malakserze, bo jest kleiste. Gdy składniki się połączą, można wyłożyć je na blat i dokończyć zagniatanie ręcznie, aż przestanie się kleić, w razie potrzeby podsypując je mąką.
Ciasto idealnie nadaje się na pierogi ruskie, świetnie pasuje też do pierogów z owocami.
Serowe ciasto na pierogi – bardzo delikatne
na 60 pierogów
- 1 opakowanie (125 g) serka Philadelphia, w temperaturze pokojowej
- 1 jajko
- ½ łyżeczki soli
- 2 łyżki ciepłej wody
- 250-300 g mąki pszennej tortowej + trochę do podsypania
Serek umieść wraz z jajkiem, solą i wodą w misce malaksera i wymieszaj do połączenia. Dodawaj po trochu 250 g mąki i mieszaj dalej, aż uzyskasz jednolite ciasto. Przełóż je na stolnicę podsypaną mąką i zagniataj ręcznie, aż ciasto przestanie się kleić, zrobi się gładkie, elastyczne i lśniące. W razie potrzeby, dosyp więcej mąki. Z ciasta uformuj kulę, włóż do miski, przykryj folią i odstaw przynajmniej na pół godziny, żeby odpoczęło.
Ciasto podziel na 4 części. Wałkuj partiami na podsypanej mąką stolnicy. Resztę ciasta trzymaj pod ściereczką. Wykrawaj krążki o średnicy ok. 8½ cm i nadziewaj dowolnym farszem. Resztki ciasta możesz jeszcze raz zagnieść, rozwałkować i wykroić dodatkowe krążki.
***
Ciasto maślane
Maślane ciasto na pierogi, czyli pierogowe ciasto z mąki i ciepłej wody, zagniatane z dodatkiem roztopionego i przestudzonego masła. Podobne w konsystencji do zaparzanego, ale delikatniejsze. Bardzo uniwersalne – pasuje do każdego rodzaju nadzienia, do pierogów wytrawnych i słodkich, mięsnych i wege. Znajdzieszjew przepisie na pierogi mazurskie (nadziewane surową wieprzowiną)
Maślane ciasto na pierogi
na 60 dużych pierogów
- 500 g mąki + trochę do podsypywania
- 60 g (¼ szklanki) masła, rozpuszczonego i przestudzonego
- 250 ml (1 szklanka) ciepłej wody + więcej w razie potrzeby
Mąkę wsyp do miski, dolej rozpuszczone masło i wymieszaj. Dolewaj po trochu ciepłą wodę i zacznij wyrabiać, do połączenia składników. Zagnieć elastyczne i gładkie ciasto, ręcznie lub robotem kuchennym, przez około 5 minut. Jeśli będzie trzeba, dodaj więcej ciepłej wody w trakcie zagniatania. Ciasto zawiń w folię i odstaw do lodówki na 30 minut lub dłużej (może być na noc).
Ciasto podziel na cztery części i wałkuj je po kolei, niezbyt grubo. Wycinaj krążki, nadziewaj wybranym farszem. Gotowe pierogi przykryj ściereczką, by nie wysychały, gdy będziesz robić resztę.
Same świetne przepisy 🙂
Tylko te, które lubimy 😉
Ciekawy przepis i właściwie opisany. Dzięki serdeczne. Postaram się przetestować. 🙂
Będzie mi bardzo miło 🙂