Chrzan z jabłkami – do wędlin, mięs i pasztetów

By Grudzień 19, 2013 Styczeń 31st, 2018 Boże Narodzenie, dodatki do obiadu, kuchnia polska, Okazje, sosy zimne, Wielkanoc
Rajskie Jabłka Dom Gościnny na Dolnym Śląsku

Dzisiaj mam szybki przepis na smaczny i szybki do zrobienia dodatek do mięs, wędlin i pasztetów. Często w  tym charakterze podajemy tarty chrzan ze słoiczka, ale przy wyjątkowych okazjach warto go nieco podkręcić. Mamy na to prosty sposób – chrzan mieszamy ze śmietaną ubitą na sztywno i startym jabłkiem. W ten sposób otrzymamy niecodzienny i smaczny dodatek do świątecznych przekąsek. Chrzan z jabłkami najlepszy jest na świeżo, ale przecież błyskawicznie można dorobić więcej, gdyby się skończył.

chrzan-z-jablkami

Chrzan z jabłkami i bitą śmietaną
do pasztetów, mięs pieczonych i wędlin

wychodzi szklanka sosu

  • 80 ml (⅓ szklanki) śmietanki kremówki, zimnej
  • 3 łyżki startego drobno jabłka
  • 1 łyżeczka octu jabłkowego
  • 4 łyżki tartego chrzanu (ze słoika)

Kremówkę ubij na sztywno. Jabłko od razu po starciu wymieszaj z octem jabłkowym, żeby nie ściemniało. Jabłka i chrzan dodaj do kremówki i delikatnie wymieszaj.

Sos najlepiej przyrządzić krótko przed podaniem, choć, jeśli śmietana była dobrze ubita, wytrzyma w przyzwoitym stanie kilka godzin w lodówce. Na drugi dzień będzie nadal smaczny, choć już nie tak puszysty. Ponieważ szybko isę go robi, nie ma sensu przygotowywać dużych ilości na zapas.

 

2 komentarze

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny