Skip to main content

Bulion z kurczaka – przepis podstawowy

By 5 stycznia, 201610 stycznia, 2018podstawowe przepisy, Pomocnik kuchenny

Bulion z kurczaka to zdecydowanie najczęściej stosowany w naszej domowej  kuchni bulion i część naszej kuchennej bazy, bez której żadne nie wyobrażamy sobie gotowania. Jest bazą do zup, sosów i galaret, a jakie cudowe wychodzi na nim risotto! Dlatego staram się, żeby w zamrażalniku zawsze było kilka porcji. Bulion gotuję bowiem raz na jakiś czas, dzielę na porcje i mrożę. Zwykle mam zamrożonych kilka małych porcji po 250 ml i jedną lub dwie duże, litrowe. Małe przydają się, kiedy gotuję tylko dla siebie lub potrzebuję niedużej ilości do dosmaczenia potrawy. Duże do tych dań, gdzie mięsny wywar jest podstawą ich smaku.

Staram się gotować esencjonalny bulion. A taki wychodzi, kiedy trzymamy się odpowiednich proporcji mięsa i warzyw do wody oraz odpowiedniego czasu gotowania. Dobra wiadomość: do ugotowania bulionu wystarczą najtańsze kawałki kurczaka, szyje, skrzydełka i resztki po rozebraniu kurzej tuszy, czyli korpusy. Druga dobra wiadomość: przez większość czasu bulion gotuje się właściwie sam. Trzecia: z resztek mięsa obranych z kości można zrobić pyszną galaretę z kurczaka. Tak, galaretkę z kurczaka kochamy i nie będziemy tego ukrywać.

Podsumowując: bulion z kurczaka jest tani, jest pyszny i prosty. Nie ma więc żadnego powodu, by zamiast domowego bulionu używać kostek rosołowych. Bierzemy największy gar, jaki mamy i przystępujemy do dzieła. Więcej uwag znajdziecie pod przepisem.MK--jak--zrobic--bulion--z--kurczaka

Bulion z kurczaka

na 2 litry esencjonalnego bulionu

  • 1.7  kg korpusów, skrzydełek i szyjek z kurczaka
  • 2.5 l zimnej wody
  • sól, do smaku
  • 300-500 g włoszczyzny: cebula, marchew, seler, pora – pokrojone w plasterki lub w kostkę
  • do saszetki: ¼ łyżeczki ziaren pieprzu, 2 liście laurowe, 3 ziela angielskie, ząbek czosnku i łodyżki pietruszki
  • dodatkowo: łyżka cedzakowa i miska z zimną wodą

Kawałki kurczaka dobrze umyj pod zimną wodą. Zalej świeżą, zimną wodą – powinna przykrywać kurczaka na jakieś 5 cm i powoli doprowadź do wrzenia. Możesz teraz lekko posolić wodę (wystarczy 1 łyżeczka soli). Łyżką cedzakową zbieraj szumowiny pojawiające się na powierzchni. Łyżkę opłukuj w misce z zimną wodą. Gdy woda się zagotuje, zmniejsz ogień do minimum i gotuj bulion – ma on tylko lekko „pyrkać”. Z powierzchni gotującego się bulionu usuwaj nadmiar tłuszczu. Gdy bulion zrobi się złocisty, po 1-1½ godziny, dołóż do niego pokrojone warzywa oraz saszetkę z przyprawami i gotuj jeszcze 1 godzinę. Gdy zostaną około 2 litry bulionu, zdejmij go z ognia i przestudź. Kurczaka i warzywa wyłóż na durszlak, a bulion przecedź przez gęste sitko lub gazę.

Chłodny bulion rozlej do pojemników. Przechowuj w lodówce do tygodnia lub w zamrożony do 3 miesięcy.

Jak ugotować bulion z kurczaka?

Uwagi:

Ważne jest, by dokładnie umyć kawałki kurczaka, tak  by usunąć resztki krwi i podrobów, w przeciwnym wypadku po zagotowaniu zmienią one kolor bulionu na szarawy, a sam bulion zmętnieje. By bulion pozostał klarowny gotujemy go powoli, na bardzo małym ogniu.

Bulionu nie solę mocno, ponieważ daje mi to więcej możliwości, gdy chcę go potem np. mocniej odparować, albo dodać do już posolonej potrawy. Trochę soli jednak dodaję, dlatego, że wykorzystuję resztki mięsa do galarety lub sałatki i chcę żeby było smaczne. Jeśli chcesz zużyć cały ugotowany bulion od razu, np. jako drobiowy rosół z makaronem, dosól go na końcu do smaku.

Miskę z wodą do spłukiwania szumowin stawiamy koło garnka z gotującym się bulionem dla wygody. Możesz też po pierwszym zagotowaniu zlać całą wodę, kawałki kurczaka umyć, zalać świeżą, zimną wodą i gotować dalej, nie przejmując się już szumowinami.

Cebulę do bulionu najczęściej rumienię nad płomieniem i jeśli ma ładne, czyste łuski, nie obieram jej. Do saszetki z przyprawami dodaję czasem gałązkę tymianku.

Na tę ilość bulionu zużyłam 1 sporą cebulę, 2 małe marchewki, kawałek selera i białą część pora. Do bulionu nie używam kapusty z włoszczyzny.

Jeśli chcesz zupełnie odtłuścić bulion, po przececedziu przelej go do wąskiego pojemnika i wstaw do lodówki przynajmniej na kilka godzin, albo na noc. Na zimym bulionie pojawi warstwa stwardniałego tłuszczu, którą będzie można łatwo zdjąć. Im węższe naczynie, tym warstwa tłuszczu grubsza, czyli łatwiejsza do usunięcia.

Łyżka do zbierania szumowin podczas gotowania bulionu

Domowy bulion z kurczaka

 

6 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny