Skip to main content

Blok czekoladowy z pistacjami i żurawiną

By 13 grudnia, 201618 lutego, 2018desery z czekoladą, kuchnia polska, Na słodko

Jestem z pokolenia, które pamięta PRL-owskie braki wszystkiego w sklepach. Nam, dzieciom, najbardziej doskwierał wtedy brak słodyczy, szczególnie czekolady. To z myślą o nas powstał blok czekoladowy – bardzo smaczny wyrób z masła, mleka w proszku, cukru i kakao. Przez lata nieco zapomniany, teraz przeżywa renesans. I słusznie. Wtedy byliśmy szczęśliwi, jeśli nasz blog  zawierał trochę herbatników, obecnie możemy go podkręcić najrozmaitszymi dodatkami. W naszym świątecznym bloku czekoladowym, oprócz chrupiących, maślanych herbatników, znajdziecie pistacje, namoczoną w likierze pomarańczowym żurawinę i trochę białej czekolady.

Zobacz wszystkie nasze świąteczne przepisy na wigilię i Boże Narodzenie

Świąteczny blok czekoladowy z pistacjami, suszoną żurawiną i białą czekoladą

Świąteczny blok czekoladowy
z pistacjami i suszoną żurawiną

na 15-16 porcji

  • 110 g (½ szklanki ) drobnego cukru
  • 15 g (2 łyżki) gorzkiego kakao
  • 125 g masła
  • 60 ml(¼ szklanki) mleka
  • 200 g (1⅔ szklanki) pełnego mleka w proszku
  • 8 herbatników maślanych, połamanych na kawałki
  • 50 g suszonej żurawiny, namoczonej z 1 łyżką likieru pomarańczowego
  • 50 g obranych pistacji, niesolonych
  • 50 g białej czekolady, połamanej na kawałki

Wymieszaj cukier i kakao. Masło rozpuść w niedużym garnku z płynnym mlekiem, dodaj cukier wymieszany z kakao. Podgrzewaj, na niedużym ogniu, ciągle mieszając rózgą, aż cukier się rozpuści. Zestaw z ognia i przestudź.

Do przestudzonej masy dodawaj mleko w proszku, mieszając rózgą do połączenia składników. Czekoladową masę wymieszaj delikatnie z pokruszonymi herbatnikami, pistacjami, namoczoną w likierze pomarańczowym żurawiną oraz kawałkami białej czekolady

Podłużną keksówkę średniej wielkości wyłóż folią spożywczą. Masę wylej na folię i wyrównaj łyżką. Nakryj folią i dociśnij dłonią. Wstaw do lodówki do zastygnięcia. Krój na plasterki 15-20 minut po wyjęciu z lodówki, gdy blok ponownie nieco zmięknie.

Blok czekoladowy najsmaczniejszy jest świeży. Trzymaj go w lodówce, w szczelnie zamkniętym pojemniku, najwyżej 2-3 dni. Wyjmuj na 15-20 minut przez jedzeniem, aby doszedł do temperatury pokojowej.

Najlepszy blok czekoladowy wychodzi z mleka w proszku w niebieskim opakowaniu, takim samym, jakie dostępne było w czasach, gdy blok powstał 🙂

Niesolone pistacje są trudniejsze do dostania i droższe od solonych. Można kupić pistacje solone, po obraniu przepłukać je pod bieżącą wodą i starannie osuszyć.

Save

Save

4 komentarze

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny