Skip to main content

Bigos wigilijny – postna kapusta z grzybami i śliwkami

By 20 grudnia, 201621 stycznia, 2018Boże Narodzenie, dania wegetariańskie, kuchnia polska, Obiady, Okazje

Bigos wigilijny to nic innego, jak świąteczna postna kapusta, przygotowana z grzybami oraz suszonymi śliwkami. Ma bardziej urozmaicony skład od prostej wigilijnej kapusty z grzybami, a co za tym idzie bogatszy smak, dlatego śmiało może uchodzić za wegetariański bigos. Bigos wigilijny można zrobić z samej kiszonej kapusty (wybierzcie wtedy mało- lub średniokwaśną) lub z kwaśniejszej kiszonej wymieszanej z poszatkowaną świeżą kapustą. Doprawiony jest zielem angielskim, jałowcem, liściem laurowym oraz sporą ilością majeranku. Smaku dodają mu wędzone śliwki, kwaskowate jabłko oraz przesmażony koncentrat pomidorowy (pamiętajcie, żeby dobrze przesmażyć koncentrat pomidorowy, aż zmieni kolor na ciemny, czyli skarmelizuje się).

Istnieje powszechne przekonanie, że takie bigosy i kapusty należy gotować kilka dni. Moim zdaniem można, ale nie jest to konieczne. Wystarczy, że ugotowaną do miękkości i dobrze przyprawioną kapustę wstawimy, po wystudzeniu, do lodówki na kilka dni. Tam smaki się połączą i dojrzeją, a bigos wystarczy już potem przed podaniem porządnie zagrzać.

Bigos wigilijny, bezmięsny, z suszonymi grzybami i wędzonymi śliwkami

Bigos wigilijny
(postna kapusta z grzybami i śliwkami wędzonymi)

5-6 porcji

  • 30 g grzybów suszonych (borowiki, prawdziwki)
  • przyprawy: 4 ziela angielskie, 4 jagody jałowca, 2 liście laurowe
  • 2 łyżki oleju
  • 1 duża cebula, pokrojona  w kostkę
  • 2 ząbki czosnku, posiekane
  • 3 łyżki koncentratu pomidorowego
  • ½ kg kapusty kiszonej, kwaśnej, odciśniętej
  • ½ kg białej kapusty, cienko poszatkowanej
  • 1 łyżeczka suszonego majeranku
  • 1 jabłko Szara Reneta, obrane i pokrojone w słupki
  • 5-6 śliwek wędzonych

Grzyby zalej wrzątkiem i odstaw do namoczenia. Gdy zmiękną, gotuj na małym ogniu, w wodzie, w której się moczyły, 15 minut.

Do garnka o grubym dnie wsyp przyprawy: ziele angielskie, jałowiec oraz liść laurowy. Upraż je na sucho, przez kilka minut, aż zaczną pachnieć. Dolej olej, rozgrzej go na średnim ogniu, dodaj cebulę i zeszklij ją. Gdy cebula zmięknie, dołóż czosnek i smaż dalej, aż cebula zacznie się złocić. Dodaj koncentrat pomidorowy i smaż, mieszając, aż się skarmelizuje, jakieś 15 minut. Dorzuć kapustę kiszoną i dodaj podgotowane grzyby, razem z wodą w której się moczyły (przecedzoną przez gęste sitko) oraz majeranek. Gotuj na małym ogniu, pod przykryciem, około godziny. Gdy kapusta kiszona nieco zmięknie, dodaj poszatkowaną białą kapustę i wymieszaj. Duś jeszcze pół godziny lub dłużej, aż obie kapusty zrobią się miękkie.

Do miękkiej kapusty dodaj wędzone śliwki oraz pokrojone jabłko i pogotuj jeszcze 15 minut. Dopraw do smaku solą (jeśli trzeba) oraz świeżo zmielonym pieprzem.

Po wystudzeniu przechowuj w lodówce lub zamrażarce.

Save

Save

Save

Save

Save

4 komentarze

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny