Skip to main content

Ajwar – pasta z papryki i bakłażanów

Ajwar (ajvar) pojawił się już u nas na blogu kilka razy, ale dotychczas jedynie w postaci dodatku do różnych dań. Ale że lubimy go bardzo, ba! nawet bardziej niż bardzo, musiał w końcu wystąpić w roli głównej. Tę przepyszną pastę z pieczonych papryk i bakłażanów można zrobić w wersji pikantnej, jeśli oprócz słodkich dodamy ostre papryczki, lub łagodnej, jeśli je pominiemy. Obie są fantastyczne, ale przyznaje – pikantną lubie ciut bardziej.

Ajwaru możecie używać solo, jako gotowego sosu np. do grillowanych lub pieczonych mięs, albo dipu do warzyw, czy chipsów. Możecie dodawać go do sosów, szczególnie pomidorowego, doprawiać nim dipy, czy sosy sałatkowe. Nasze przepisy z użyciem ajwaru znajdziecie na końcu postu.

ajwar-ajvar

Ajwar

wychodzi ok. ½ litra gęstej pasty

  • 5-6 czerwonych papryk (razem 1 kg)
  • 2 małe bakłażany (razem ½ kg)
  • 2 ostre papryczki
  • 3-4 ząbki czosnku, nieobrane
  • 3 łyżki oliwy
  • 1 łyżka octu
  • 1-2 łyżeczki soli morskiej

Rozgrzej piekarnik do 200°C. Warzywa umyj, połóż na ruszcie ustawionym na blasze. Papryki (słodkie i ostre) zostaw w całości, bakłażany ponakłuwaj. Piecz, warzywa, obracając je kilka razy, aż zmiękną a ich skórka zrobi się miejscami czarna – papryki ostre, jakieś 20 minut, słodkie około 30 minut, bakłażany nieco dłużej. Razem z warzywami piecz czosnek, uważając, by się nie przypalił, 10-15 minut.

Po upieczeniu papryki włóż do miski i szczelnie nakryj, np. folią spożywczą. Gdy przestygną, przekrój je na pół, usuń gniazda nasienne i zdejmij skórkę. Rób to w misce, żeby zbierać wyciekający z papryk sok. Bakłażany przekrój  na pół, wydrąż miąższ łyżką. Wyciśnij upieczony czosnek z łupin. Papryki (razem z sokiem), bakłażany i czosnek zmiksuj na pastę, następnie przełóż do garnka lub na patelnię o grubym dnie, na lekko rozgrzaną oliwę, dodaj ocet oraz 1 łyżeczkę soli i duś, na niedużym ogniu, aż powstanie gęsta pasta, 30-40 minut, cały czas mieszając. Pod koniec duszenia sprawdź, czy nie trzeba dodac więcej soli i octu.

Gorący sos poprzekładaj do czystych słoików. Trzymaj w lodówce do miesiąca. Zapasteryzuj, jeśli chcesz przechowywać dłużej.

Ostre papryczki możesz pominąć i otrzymasz łagodną wersję pasty.

Blachę wyłoż folią aluminiową lub papierem do pieczenia, ponieważ z pieczonych warzyw wypływa sporo soku, który lubi się przypalać.

Mój ajwar zmiksowałam na dość gładką pastę, ale możesz wszystkie składniki przepuścić przez maszynkę do mięsa (warto jej użyć, jeśli robisz dużą ilość pasty) lub przetrzeć przez sito o dużych oczkach (jeśli robisz mało pasty).

***
Nasze przepisy z wykorzystaniem ajwaru:

 

4 komentarze

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny