Jak ugotować jajka przepiórcze

By Marzec 9, 2016 Styczeń 10th, 2018 jak zrobić, Pomocnik kuchenny
Rajskie Jabłka Dom Gościnny na Dolnym Śląsku

Jajek przepiórczych używam czasem do sałatek, zamiast gotowanych jaj kurzych, ponieważ ze względu na niewielkie rozmiary wyglądają w nich po prostu ładniej. Pięknie będą prezentować się też w odświętnych potrawach, na przykład w pasztecikach lub jako nadzienie do pieczeni rzymskiej (przepis wkrótce). Już same jajka przepiórcze mogą być znakomitą przekąską, szczególnie w towarzystwie niecodziennych dodatków (co powiecie na zieloną herbatę?). A jak ugotować jajka przepiórcze? W skrócie – gotujemy je tak, jak jajka kurze, tylko krócej. Czyli bardzo ostrożenie wkładamy je do wrzącej wody, odczekujemy 4 minuty, studzimy w wodzie z lodem – i mamy przepiórcze jajka na twardo. Takich właśnie używam w kuchni najczęściej.

MK jak ugotowac jajka przepiorcze

Jak ugotować jajka przepiórcze na twardo?
  • 1 opakowanie jajek przepiórczych, 18 sztuk
  • garnek 2-2½ litrowy
  • spore sitko, pasujące do garnka
  • miska z zimną wodą z lodem

Jajka wyjmij odpowiednio wcześniej z lodówki – zimne łatwiej popękają w zetknięciu z wrzątkiem. Jeśli chcesz je szybko ogrzać, zalej je letnią wodą i odstaw na 10 minut.

Garnek napełnij wodą i zagotuj ją. Jajka umieść na sitku, włóż do lekko gotującej się wody. Gotuj przez 4 minuty, następnie wyjmij sitko z jajkami i od razu przełóż je do zimnej wody z lodem. Gdy lekko przestygną, nadtłucz im skorupki i obieraj, zaczynając od grubszego końca z komorą powietrzną.

Jajka należy wkładać do wody ostrożnie, są delikatniejsze od kurzych. Dlatego umieszczam je najpierw w drucianym koszyczku-sitku na długiej rączce, koszyczek razem z zawartością zanurzam we wrzątku i tak je gotuję. Dzięki koszyczkowi wyjmuję je z wody po ugotowaniu jednym ruchem, wszystkie na raz i wszystkie jajka są tak samo ugotowane.

Ugotowane jajka przepiórcze, w skorupkach lub obrane, można trzymać przez kilka dni w lodówce.

4 komentarze

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny