The New Classics, Donna Hay (recenzja)

By Listopad 29, 2013 Luty 7th, 2017 książki kucharskie, Mix
Rajskie Jabłka Dom Gościnny na Dolnym Śląsku

Czy można po raz drugi zapłacić za tę samą treść i być zadowolonym? Można. Przynajmniej ja byłam, kiedy  zobaczyłam, że zamówiona przeze mnie najnowsza książka The New Classics Donna Hay to zbiór przepisów opublikowanych już wcześniej w jej magazynie. Ale jaki zbiór! I jaka książka! I jak opublikowany!

 

Donna-Hay-8

Zaraz po rozpakowaniu paczki zwróciłam uwagę na kilka uroczych detali. Książka została owinięta w kilka warstw cieniutkiej bibułki, w charakterystycznym niebieskim kolorze. Od razu poczułam się, jakbym dostała prezent. W ksiażce znalazłam kartkę z podziękowaniem za zakupy. Okładka – gruba, twarda, z delikatną fakturą niby-materiałową. Firmowy błękit powtarza się w wytłoczonej czcionce, którą wypisany jest tytuł, po wewnętrznej stronie okładki oraz na dwóch uroczych wstążkach-zakładkach.

Donna-Hay-3

To największa z dotychczas wydanych książek Donny Hay. Prawie pięćset stron i ponad trzysta przepisów. Duże i ciężkie tomiszcze od razu po rozpakowaniu powędrowało na stolik przy kanapie i nieprędko stamtąd zniknie. Nie, nie dlatego, że nie chce mi się go dźwigać. Po prostu nie mogę się powstrzymać od przegladania jej kilka razy dziennie. I zupełnie nie szkodzi, że już znam te przepisy i zdjęcia. W tym formacie nabierają nowego życia i blasku.

Zdjęcia, ach zdjecia… Nie myślałam, że mogą być ładniejsze niż w magazynie, ale w książce wyglądają po prostu olśniewająco. Większe, wyraźniejsze, na lepszym papierze, dostały drugie życie. Tak samo zresztą jak przepisy.

Donna-Hay-5

Przepisy w The New Classics to, jak wskazuje tytuł, klasyki z różnych stron świata. Odświeżone, uwspółcześnione, podkręcone z charakterystyczną dla kuchni australijskiej lekkością. Najchętniej zrobiłabym wszystkie, po kolei. Książka nie tylko nienagannie się prezentuje, ale będzie przydatna w każdej kuchni i to przez długie lata. Jest w niej wszystko. Podstawy gotowania, w tym dokładne instrukcje jak zrobić paelle. Wywary, pieczenie, ciasta. Lubicie kuchnię azjatycką? Krok po kroku nauczycie się , jak zrobić stir-fry, curry albo kilka rodzajów orientalnych pierożków. Rozdziały, podobnie jak w innychksiążkach Donny, podzielone są ze względu na składniki: jajka i ser, makaron i ryż, zupy, wołowina, drób itd. Są też obowiązkowe w Australii owoce morza, sałatki oraz dodatki do dań głównych. Poza tym dużo słodkości (zajmują prawie 150 stron). Osobne rozdziały zaplanowano nie tylko dla ciast i ciasteczek, ale także dla puddingów oraz tart i reszty deserów. Jak zwykle u Donny – dużo kuchennych trików, wskazówek i podpowiedzi ułatwiających gotowanie i pracę w kuchni. Na pewno przydadzą mi się sugestie z czym podawać kawowe brownie, co zrobić z resztkami ryby marynowanej w burakach (muszę ją w końcu wypróbować) lub jak uzyskać super chrupiącą skórkę na pieczonym boczku. Na końcu książki znajduje się słowniczek, alfabetyczny indeks przepisów pogrupowanych według składników oraz miary i wagi. Skoro o tym mowa – korzystając z austalijskich ksiażek i magazynów pamiętajcie, że tamtejsza łyżka ma 20 mililitrów, a nie 15, jak nasza.

Donna-Hay-4

Książka byłaby znakomitym prezentem świątecznym dla każdego fana DH i nie tylko, choć zostało już mało czasu na jej zamówienie. Do nas doszła bardzo szybko, więc kto wie, może jeszcze zdążycie. Można zamówić ezglemplarz z autografem, ale na ten czeka się tydzień dłużej.

Donna-Hay-2

***

 

 

The New Classics
Donna Hay

Język: angielski
Okładka: twarda
Ilość stron: 448
Wydawca: Harper Collins
 Data wydania: listopad 2013, Australia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Save

Save

Save

11 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny