Skip to main content

Prosty pasztet z królika

By 31 marca, 201518 lutego, 2018Do pieczywa, kuchnia polska, Okazje, Wielkanoc

Niech was nie zmyli skromna lista składników i niepozorny wygląd. To jest pasztet, że palce lizać! Prosty, mięsny pasztet z królika, bez wyszukanych dodatków. Ale niech was przypadkiem coś nie podkusi by go „poprawiać”. Wierzcie nam, ten egzemplarz ma wszystko, czego dobry pasztet potrzebuje, czyli odpowiednią konsystencję – można go i kroić na plastry, i smarować na pieczywie oraz, to przede wszystkim, smak. Będziecie brać dokładkę za dokładką. Czemu go zawdzięcza, wyjaśniam w dopiskach pod przepisem. Nasz pasztet z królika ma też jedną ważną cechę – brak w nim często dodawanej do takich wyrobów wątróbki, dzięki czemu smakuje również wątróbkofobom i nie zmienia koloru po pokrojeniu.

Prosty pasztet z królika

Prosty pasztet z królika

na formę 750 ml lub nieco większą

  • ½ kg nóg króliczych (z kością)
  • 200 g podgardla wieprzowego, pokrojonego w grubą kostkę
  • sól, do smaku
  • 1 średnia cebula, pokrojona w grubą kostkę
  • przyprawy: 3 liście laurowe, 4 ziela angielskie, ½ łyżeczki ziaren czarnego pieprzu
  • ½ czerstwej kajzerki, pokrojona, namoczona w mleku i odciśnięta
  • 2 jajka
  • szczypta gałki muszkatołowej
  • pieprz, do smaku
  • masło i bułka tarta do formy

Produkcję pasztetu rozpocznij z wyprzedzeniem, dzień lub dwa przed pieczeniem.

Królicze nogi oraz podgardle posól lekko. Obsmaż na złoty kolor, zaczynając od podgardla, a na wytopionym z niego tłuszczu smaż nogi z królika. Przełóż do garnka. Z patelni zlej nadmiar tłuszczu, na niewielkiej jego ilości zezłoć cebulę oraz czosnek. Dołóż do garnka razem z przyprawami. Całość zalej wodą tak, by lekko tylko zakrywała mięso. Delikatnie posól. Gotuj na bardzo małym ogniu, pod przykryciem, około 2 godziny lub do momentu kiedy mięso zmięknie i zacznie odchodzić od kości. Wystudź w wywarze (możesz zostawić je w nim na noc).

Przestygnięte podgardle oraz nogi królicze wyjmij z wywaru, nogi obierz z kości. Wywar gotuj na dużym ogniu, dopóki nie zostanie z niego ok. ½ szklanki. Przecedź przez gęste sitko i wystudź – wywar powinien zastygnąc w sztywną galaretę. Podgardle i mięso królika zmiel trzykrotnie w maszynce, do ostatniego mielenia dodając zredukowany, zimny wywar (galaretę) oraz odciśniętą z nadmiaru mleka kajzerkę. Zmieloną masę dopraw gałką muszkatołową i, jeśli będzie trzeba, dodatkowo solą oraz pieprzem. Dodaj jajka i dobrze wyrób.

Piekarnik nastaw na 180°C, zagotuj dzbanek wody. Formę do pieczenia pasztetów razem z pokrywką (lub keksówkę i kawałek folii aluminiowej) wysmaruj obficie masłem i wysyp bułką tartą. Napełnij masą pasztetową. Piecz w kąpieli wodnej – formę z pasztetem wstaw do głębszej blaszki, wypełnionej gorącą wodą, tak by sięgała do połowy wysokości formy. Piecz pod przykryciem, przez 45 minut, dopiecz bez przykrycia dodatkowy kwadrans.

Pasztet studź w formie, dobrze dociśnięty czymś ciężkim. Wystudzony wstaw na kilka godzin lub na noc do lodówki, żeby dobrze zastygł i nabrał smaku.

Dodatkowe uwagi:

Do produkcji pasztetu z królika najlepiej nadają się nogi – jest na nich najwięcej mięsa. Chude mięso królicze koniecznie trzeba uzupełnić odpowiednią ilością tłuszczu, najlepiej podgardla, żeby pasztet był soczysty i dobrze się smarował.

Soczystości i smaku pasztetowi dodaje też odparowany wywar, to dzięki niemu ten akurat pasztet nie potrzebuje dodatków. W czasie pieczenia wywar znowu się upłynni i wypłynie na wierzch, gdy pasztet obciążymy. Po zdjęciu obciążenia i paru godzinach w lodówce znowu wsiąknie w mięso i zastygnie.

Pastet rośnie nieco podczas pieczenia, więc koniecznie zostawcie trochę miejsca w foremce/pod przykrywką. Przykrywkę/folię również posmarujcie masłem i posypcie bułką, żeby pasztet rosnąc nie przykleił się do niej.

Wierzch pasztetu można ozdobnie ponakarajać przez upieczeniem.

Do studzenia pasztet dobrze jest czymś obciążyć, żeby wyszedł równy i zwarty.

Pasztet nabiera pełnego smaku po solidnym przestudzeniu, czyli nocy lub dwóch w lodówce.

Dobrze smakuje z chrzanem z jabłkami lub  sosem żurawinowym. Zróbcie podwójną porcję, bo znika szybko!

pasztet-z-krolika-krojony

 

Nasze pasztety:

 

pasztet z suszonymi borowikami

pasztet luksusowy – z kurzych wątróbek

pasztet z kaczki

pasztet z soczewicy (wegański)

 

 

6 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny