Skip to main content

Pierogi z surowym mięsem wieprzowym

By 17 stycznia, 201821 stycznia, 2018kuchnia polska, makarony, pierogi, kluski, Obiady

Pierogi z surowym mięsem były przez długi czas jedynymi mięsnymi pierogami, jakie znałam. Takie pierogi, nadziewane surowym mielonym mięsem, wieprzowym lub wołowym, robi się na Warmii i Mazurach, a noszą one wdzięczną nazwę dzyndzałki. Choć dla mnie to zawsze były po prostu pierogi. Farsz do nich doprawia się drobno posiekaną surową cebulą, czosnkiem oraz majerankiem i miesza z surowym jajkiem. Po ugotowaniu środek będzie bardzo soczysty, tylko pamiętajcie o użyciu tłustszego mięsa, bo z chudego wyjdzie za suchy. Jeśli jeszcze nie próbowaliście takich pierogów – a chyba nie są szeroko znane poza wschodnią i północno-wschodnią Polską – zróbcie je koniecznie! Posmakują wam na pewno, jeśli lubicie chińskie pierożki z wieprzowiną, bo są do nich bardzo podobne. Zresztą, spokojnie możecie podać je na sposób chiński z sosem z octu ryżowego i sojowego (przepis na końcu).

Zobacz także nasz przepis na pierogi ruskie

Pierogi z surowym mięsem wieprzowym, czyli pierogi mazurskie

Pierogi z surowym mięsem wieprzowym

na ok. 60 pierogów

maślane ciasto na pierogi:

  • 500 g mąki + trochę do podsypywania
  • 60 g (¼ szklanki) masła, rozpuszczonego i przestudzonego
  • 250 ml (1 szklanka) ciepłej wody + więcej w razie potrzeby

farsz z mielonej wieprzowiny:

  • 800 g mielonej łopatki wieprzowej
  • 3 ząbki czosnku, posiekane
  • 1½ łyżeczki soli
  • 1 średnia cebula, bardzo drobno posiekana
  • 2 łyżeczki majeranku
  • świeżo mielony pieprz, według uznania
  • 1 jajko
  • 4-5 łyżek zimnej wody lub bulionu

Zrób ciasto na pierogi. Mąkę wsyp do miski, dolej rozpuszczone masło i wymieszaj. Dolewaj po trochu ciepłą wodę i zacznij wyrabiać, do połączenia składników. Zagnieć elastyczne i gładkie ciasto, ręcznie lub robotem kuchennym, przez około 5 minut. Jeśli będzie trzeba, dodaj więcej ciepłej wody w trakcie zagniatania. Ciasto zawiń w folię i odstaw do lodówki na przynajmniej 30 minut.

Przygotuj farsz. Mielone mięso włóż do miski. Posiekany czosnek rozetrzyj na pastę z solą. Dodaj do mięsa razem z cebulą, majerankiem, pieprzem i jajkiem. Wyrób na jednolitą masę, łyżką lub wymieszaj w robocie kuchennym. Dodaj do farszu kilka łyżek wody lub zimnego bulionu, by był bardziej soczysty. Dopraw farsz dodatkowo, w razie potrzeby.

Ciasto pierogowe podziel na 4 części i wałkuj je po kolei, niezbyt grubo. Wycinaj spore krążki, po ok. 9 cm. Nakładaj na nie po łyżce farszu i sklejaj w półksiężyce. Gotowe pierogi przykryj ściereczką, by nie wysychały, gdy będziesz robić resztę.

Wrzucaj porcjami na lekko wrzącą, osoloną wodę i gotuj 5 minut od wypłynięcia.

Propozycje podania

Nasze pierogi z surowym mięsem można podać w gorącym rosole lub bulionie, posypane świeżo zmielonym pieprzem. Albo tak jak pielmieni, czyli skropione octem, z dodatkiem śmietany i musztardy.

Nam bardzo smakują również podane na sposób chiński, z pikantnym słodko-kwaśnym sosem na bazie ciemnego octu ryżowego i sosu sojowego. By zrobić ten sos wymieszaj 3 łyżki ciemnego chińskiego octu Chinkiang, 2 łyżki sosu sojowego, 1 łyżkę cukru, 1 łyżkę oleju chili i drobno posiekany ząbek czosnku. Możesz też dodać odrobinę oleju sezamowego.

Pierogi z wieprzowiną podane na sposób chiński

8 komentarzy

  • codojedzenia pisze:

    Fajny przepis! Rzadko kiedy robię pierogi z mięsem ale na te chyba się skuszę!

  • Barbara pisze:

    Udalo sie ciasto- bardzo dobre.Farsz ? Scisle wedlug przepisu- po ugotowaniu w smaku dobry ale twardy
    i kiedy kroilam widelcem pieroga ,farsz wypadal z ciasta= twarda kulka.
    Zrobilam z miesa wieprzowego ( lopatka) Co dodac by farsz byl mniej scisly.
    A moze troche namoczonej kajzerki? Gdzies czytalam,ze mozna dodac troche ugotowanej kaszy jaglanej!!

    • Avatar photo Beata pisze:

      Barbaro, taki twardy farsz wychodzi, kiedy mięso ma za mało tłuszczu. Im tłustsze, tym bardziej soczysty i delikatny wyjdzie farsz. Najlepsze do farszu będzie takie z zawartością 20% tłuszczu lub nawet trochę więcej. Jeśli mamy za chude mięso, można do farszu dodać posiekane zimne masło lub oleju. Soczystość poprawi też wyrobienie mięsa na farsz z dodatkiem wody lub jeszcze lepiej zimnego bulionu, dodać należy jej tyle, by farsz był mięciutki, aksamitny w dotyku i wyglądzie.

      Można też dodać namoczoną kajzerkę, jak do kotletów mielonych, ale zmieni to trochę smak farszu, no i wyjdzie go więcej.

      • Edyta pisze:

        Czy takie pierogi moge zamrozic? Czy potem mieso w srodku nie bedzie surowe po ugotowaniu? Bardzo proszee o rade 🙂

        • Avatar photo Beata pisze:

          Tak, można je mrozić (mój sposób podałam w komentarzu poniżej). Gotuję tak samo, jak świeże, wrzucane na wrzątek, zabiera im trochę więcej czasu, by wypłynęły. Nie są surowe w środku, ale zawsze warto sprawdzić jeden i ewentualnie pogotować dłużej.

  • Marta pisze:

    Czy pierożki nadają się do mrożenia, sprawdzała Pani jak się mają później? Pozdrawiam

    • Avatar photo Beata pisze:

      Tak, jak najbardziej nadają się do mrożenia. Zawsze robię więcej i mrożę, nic nie tracą na jakości i smaku. Mrożę surowe, rozłożone na blasze/talerzu, tak aby się nie stykały, zakrywam folią, by nie wyschły. Gdy stwardnieją, przesypuję je do szczelnie zamykanego woreczka.

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny