Pieczona kaczka z jabłkami

Dobrze być blogerem kulinarnym. Zamiast czekać do 25. grudnia, świąteczną ucztę zrobiłam sobie dobre dwa tygodnie wcześniej. W tym roku, w ramach przygotowań do Bożego Narodzenia na naszym stole pojawił się jeden z najbardziej polskich obiadów – pieczona kaczka z jabłkami, ziemniakami oraz duszoną czerwoną kapustą. To jeden z moich ulubionych sposobów na kaczkę, a nie jadłam takiej, ho, ho, całe lata. Ale, jeśli wszystko pójdzie po mojej myśli, zjem ją ponownie już niedługo!

Zobacz też przepis na kaczkę nadziewaną z żurawiną

kaczka pieczona z jablkami przepis

Pieczona kaczka z jabłkami

4 porcje

  • 1 kaczka, o wadze około 2 kg
  • 3 ząbki czosnku, posiekane
  • 2 łyżeczki soli
  • 1,5 łyżki majeranku + 1 łyżeczka
  • 2 duże jabłka, kwaskowate, ze skórką, pokrojone na spore kawałki
  • 2 duże cebule, pokrojone na spore kawałki
  • dodatkowo: długie wykałaczki, sznurek kuchenny

do podania:

  • 2 duże jabłka, obrane, pokrojone w ósemki, gniazda nasienne wydrążone
  • 4 duże ziemniaki, obrane, pokrojone na ćwiartki lub ósemki
  • duszona czerwona kapusta

Sprawioną kaczkę umyj, osusz. Sprawdź, czy nie ma pozostałości piór. Odetnij jej szyję i końcówki skrzydełek. Czosnek rozetrzyj z łyżeczką soli i wymieszaj z 1,5 łyżki majeranku. Połową pasty czosnkowej natrzyj środek kaczki,  drugą połowę wymieszaj z jabłkami i cebulą. Jabłkami z cebulą nadziej środek ptaka. Otwór zepnij za pomocą wykałaczek, dla dodatkowego zabezpiecznia przepleć wokół nich sznurek kuchenny i zwiąż go mocno (patrz: zdjęcie). Natrzyj kaczkę z wierzchu dodatkową łyżeczką soli wymieszaną z łyżeczką majeranku i ułóż w odpwiednio dużym naczyniu. Jeśli po nadziewaniu zostało trochę jabłek i cebuli, obłóż nimi kaczkę. Odstaw ją na przynajmniej dwie godziny lub, jeszcze lepiej, na noc.

kaczka-pieczona przygotowanie

Rozgrzej piekarnik do 180ºC.

Na dość głębokiej blasze lub brytfannie (będzie się w niej zbierał tłuszcz wytapiający się z kaczki) połóż ruszt i na nim umieść kaczkę. Na blachę dorzuć dodatkowe jabłka i cebulę, którymi obłożona była kaczka w czasie marynowania. Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz do miękkości, przez około 2 godziny. Gdyby wierzch kaczki zaczął się za mocno przypiekać, przykryj go kawałkiem folii aluminiowej. Od czasu do czasu możesz kaczkę wyjąć, zlać z blachy wytopiony tłuszcz i odrobiną posmarować kaczkę.

Ziemniaki wyłóż na blachę lub do żaroodpornego naczynia, posól lekko, wymieszaj z odrobiną tłuszczu wytopionego z kaczki. Około pół godziny przed końcem pieczenia kaczki, wstaw je do tego samego piekarnika.

Upieczoną, rumianą kaczkę wyjmij z piekarnika, odstaw na kwadrans, żeby „odpoczęła”. W tym czasie na patelni, na wytopionym z kaczki tłuszczu, zrumień obrane, świeże jabłka* oraz ziemiaki, które piekły się z kaczką.

Kaczkę, w całości lub już pokrojoną, podawaj ze zrumienionymi jabłkami, ziemniakami oraz duszoną kapustą.

kaczka pieczona z jablkami

* Jabłka z którymi kaczka się piekła, moim zdaniem, nie nadają się do podania na stół, ponieważ straciły już i fason, i smak (za to zyskała go kaczka). Dlatego do podania z kaczką podsmażam nowe.

8 komentarzy

Zostaw komentarz

© 2018 Magazyn Kuchenny