Skip to main content

Pączki koreańskie, część druga

By 27 lutego, 20143 stycznia, 2018felietony i opowieści, Mix

Kiedy w zeszłym roku przedstawiałam na blogu wybrane pączki koreańskie, miałam cichą nadzieję, że do tematu jeszcze powrócę, bo temat pączków ledwie wtedy liznęłam. Udało się, ciągle jesteśmy w Korei, a ja mogłam posmakować kolejnych smażonych drożdżowych (i nie tylko) pyszności. Jakby się to dziwne nie wydawało, wszystkie, które przedstawiam poniżej bardzo mi smakowały.

Pączki koreańskie
część druga

 

red-bean-donut-1

 

Zacznę od starego dobrego znajomego, czyli pączka z nadzieniem z czerwonej fasolki azuki. To bodajże najpopularniejsze nadzienie do dalekowschodnich słodyczy, więc nic dziwnego, że pojawia się w coraz to nowych odsłonach. Ostatnio znalazłam je w ni to pączku, ni to racuchu, któremu ledwo dałam radę w pojedynkę, bo tłuściutki pączko-racuch był słusznej wagi i wielkości, a w środku miał naprawdę dużo nadzienia. Spokojnie starczył mi za obiad, więc następym razem zdecydowanie będzie do podziału z kimś.

red-bean-donut-2

BTW Koreańczycy przejęli amerykańskie określenie na pączka i nazywają go po prostu donut (도넛). Co znacznie upraszcza życie nieznającym dobrze języka 🙂 Pączek z fasolką azuki to pat donut (팥 도넛).

Drugi stary znajomy, to mój ulubiony pączek kręcony. Polską nazwę nadałam mu sama, z angielska to twisted donut, a po koreańsku 꽈배기 도넛 – kkwabaegi donut (czyt. kuabedżi). Tym razem trafiłam na wersję z delikatną kruszonką. Niby ten sam, a jednak inny. Tak jak pączek solo i z cukrem pudrem, względnie lukrem.

paczek-krecony-z-kruszonka

Ponieważ Korea błyskawicznie reaguje na światowe trendy, również kulinarne, więc cronut, czyli pączek z ciasta na croissanty, którego szeroka publiczność poznała w 2013 roku, szybciutko zaczął się pojawiać w tutejszych cukierniach. Teraz zdaje się tu być całkiem dobrze zadomowiony. Ku mojej zgubie…

paczek-cronut

W bardzo modnej cukierni znalazłam też retro-pączki, reklamowane jako takie same, jakie kiedyś jadali mama i tata. Muszę powiedzieć, że bardzo smacznie sobie kiedyś mama z tatą podjadali! Malutkie kruche pączki (niestety poza donut nie było na nich innej nazwy), słodkie, nadziewane orzechami włoskimi oraz pastą z kasztanów i obficie posypane cukrem pudrem, smakują wyjątkowo – jak skrzyżowanie pączka z faworkiem. Może by i u nas wykombinować coś w tym stylu? Z myślą o sosobach, które nie mogą się zdecydować, czy wolą pączki czy faworki?

paczek-z-orzechami

Te same pączki, ale juz bez cukru, za to z dekoracją z pasty kasztanowej i fasolowej można kupić nadziane na patyk pod nazwą chleb orzechowy na patyku 🙂 Niezły sposób na sprzedanie dwa razy tego samego produktu, prawda?

paczki-na-patyku

Z racji  tego, że moim ulubionym napojem jest herbata, nie mogłam się sobie odmówić spróbowania pączka herbacianego. Zdania co do niego mieliśmy podzielone. Mnie smakował bardzo, Witkowi wcale, ale on nie lubi Earl Greya, a to właśnie ta herbatą pączek był aromatyzowany.

herbaciany-paczek-1

Na koniec tegorocznego zestawienia zostawiłam pączek, który zaskoczył mnie najbardziej. Ostatnio swoje pięc minut mają w Korei smażone krokiety (croquette크로켓) z ciasta drożdżowego. Od pączków odróżnia je przede wszystkim wytrawne nadzienie i (czasami) ciasto. Dlatego, gdy zobaczyłam pączka z serem, pączka nie krokieta, kupiłam go od razu, z czystej ciekawości. Pączek z serem po rozkrojeniu okazał się być pączkiem z niespodzianką. Niespodzianką był włożony do środka, nie taki znowu mały plaster boczku. Przyglądałam mu się przez kilka minut z niedowierzaniem, po czym zjadałam. Ze smakiem. Okazuje się, że słodkawe drożdżowe ciasto wcale nie musi się kłócić ze smakiem boczku, ani tym bardziej sera. Pączek z serem i boczkiem nową tradycją na Tłusty Czwartek?

paczek-serowy-2

Jak wam się podobały moje tegoroczne pączki z Korei? To ciągle nie wszystko, co można tutaj dostać. Swoje znaleziska przedstawiam na bieżąco na profilu instagramowym, do którego odwiedzin zachęcam, jeśli jesteście ciekawi, co smacznego, ciekawego, albo ciekawego i smacznego udało mi się ostatnio zjeść, kupić lub zrobić.

Instagramowy profil Magazynu Kuchennego znajdziesz >tutaj<
zaś zeszłoroczną listę pączków koreańskich, nieco bardziej tradycyjnych >tutaj<

donut

 

© 2018 Magazyn Kuchenny