Kompot z suszu jasny

By Grudzień 22, 2013 Luty 18th, 2018 Boże Narodzenie, kuchnia polska, Napoje, Okazje
Rajskie Jabłka Dom Gościnny na Dolnym Śląsku

Mamy już na blogu przepis na bardzo smaczny kompot z suszonych śliwek i jabłek (klik), który jest jednocześnie chyba najprostszym z przepisów na kompot z suszu. Pokusiłam się jednak o zrobienie jeszcze jednego, ponieważ bardzo czesto słyszę stwierdzenie „nie lubię kompotu z suszu”. Zastanawiam się dlaczego… Czy to ciemny kolor? A może za silny smak? Jeśli to są przyczyny dla których nie lubicie tradycyjnego kompotu z suszu, spróbujcie tego. Jest delikatny, niezbyt słodki, a podany na zimno przyjemnie orzeźwia. Suszone morele, jeśli poleżą w nim całą noc, mogą z powodzeniem robić za prosty deser. Mały sekret tego kompotu – dosładzany jest syropem z pigwy. Wiem, że wielu z was nastawia swój własny, ale jeśli go nie macie, użyjcie miodu i soku z cytryny.

kompot-z-suszu-jasny

Kompot z suszu jasny

na 1½-2 l kompotu

  • 80 g suszonych moreli, całych
  • 40 g suszonych jabłek, w plasterkach
  • 40 g suszonych gruszek, w plasterkach
  • ¼-½ szklanki syropu z pigwy (razem z kawałkami pigwy)*

Morele, jabłka i gruszki zalej dwoma litrami wody, bardzo powoli zagotuj. Zdejmij z ognia, dosłódź do smaku syropem z pigwy. Odstaw do przegryzienia na kilka godzin lub na noc. Przed podaniem przecedź. Morele zachowaj.

Podawaj na zimno lub po podgrzaniu. Do szklanki dodaj po 1-2 morele oraz po plasterku jabłka i gruszki, jeśli nie rozpadły sie podczas gotowania. Jeśłi się rozpadły dodaj świeże plasterki owoców lub je pomiń.

*Kompot możesz dosłodzić po prostu cukrem i miodem. Dodaj wtedy trochę soku z cytryny do smaku.

6 komentarzy

Leave a Reply

© 2018 Magazyn Kuchenny